Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Një udhëtim pas në kohë, inaugurohet "MuZEH Lab" në Durrës (VIDEO)

03/04/2021 - 20:18

Ditën e sotme në qytetin bregdetar të Durrësit u bë inagurimi i MuZEH Lab, muzeut më të ri në qytet. Themeluesja e këtij muzeu kaq të vecantë, Dorina Xheraj Subashi shpjegon arsyen e krijimit të tij.

“MuzeLab është themeluar si organizatë jofitimprurëse, për zhvillimin e muzeve, trashgimisë dhe kulturës.” tha ajo.

Së bashku me inaugurimin e muzeut, njëkohësisht u bë hapja e ekspozitës “Koha” nga artisti Oltsen Gripshi. 

“Angazhimin e komunitetit dhe indvividit e kemi provuar me instalacionin “Koha”, që në vetvete rikthen emocjonet, rikthen të shkuarën pas në kohë. Për ta bërë këdo që qëndron përpara jo vetëm objekteve  në vitrina por edhe para instalacionit për të diskutuar rreth kohës, që gjithsecili e cili konstektualizon me historinë dhe emocionin e tij” shprehet Dorina.

Vitrinat e muzeut janë të mbushura me objekte të viteve të kaluara, si xhubleta, radio, saksofonë dhe veshje të viteve të kaluara. Një muze i viteve moderne por që të rikthen pas në të shkruarën.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për të gjithë besimtarët myslimanë në mbarë botën ka nisur sot muaji i shenjtë i Ramazanit, me rrënjë të lashta dhe rituale shumë të veça

Këtë të martë janë ndarë çmimet për emrat fitues të kategorisë së pikturës, pjesëmarrës në Festivalin Rinor "Epidamnus" në Durrës.

2 prilli njihet si "Dita botërore e ndërgjegjësimit mbi Autizmin" dhe sot më shumë se kurrë, e gjithë shoqëria duhet të kthejë sytë dhe v

Artisti Arben Kristani ka çelur mbrëmjen e kaluar ekspozitën e tij personale në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia” të Durrësit.

Migena Xhaferraj është vetëm një nga artistet e reja premtuese, që mori pjesë në edicionin e 12-të të Maratonës Rinore në Durrës.