Poeti Agim Bajrami sjell vëllimin e ri poetik "Vonë" në 60 vjetorin e lindjes (VIDEO)

04/08/2019 - 22:30

Poeti Agim Bajrami ka sjellë për lexuesin vëllimin e ri poetik "Vonë". Prezantimi i librit është bërë në një festë të organizuar me rastin e 60 vjetorit të lindjes. Intelektualë, miq të librit, të afërm kanë qenë të pranishëm në këtë ditë të veçantë për poetin.

Vëllimi "Vonë" është një përmbledhje poezish, ku mbizotërojnë temat sociale. Shqetësimet, problemet dhe dilemat, që përjeton vendi gjejnë pasqyrim në të gjithë krijimtarinë e tij. Agim Bajrami është fitues i shumë çmimeve kombëtare dhe ndërkombëtare.

Vëllimet e tij të mëparshme si: "Arratisje pulëbardhe", "Ditarët e mjegullës", "Pëshpërimë", "Ylber pa lamtumirë" janë shumë të dashura për lexuesin. Poeti, që nuk dëshiron ta krahasojnë me të tjerët tregon se adhuron Ezra Paund, pa mohuar vlerat e kolosëve të letërsisë shqipe.

Ai është në kërkim të vazhdueshëm, të së bukurës dhe ndjenjës për ta pasqyruar në vargje. Lirika mbetet e preferuara e tij. Në këdo ditë të nxehta vere, vëllimi poetik "Vonë" është një fllad freskie në duart e lexuesit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Amfiteatrin e Durrësit është zhvilluar koncerti Albania Guitar Festival, duke sjellë një mbrëmje të mrekullueshme për të pranishmit. 

Skulptori i njohur durrsak Qazim Kërtusha vjen me një vepër të re: portret tribut, në 10-vjetorin e vdekjes, kushtuar idhullit dhe drejto

Në një nga mjediset e muzeut arkeologjik u çel ekspozita kushtuar figurës dhe ndihmesës së Agim Kavajës në trashëgiminë arkeologjike të D

Më 15 dhe 16 gusht 2019 do të jenë dy mbremje speciale të Festivalit të Kitarës (Albania Guitar Festival), ku të ftuar do të jenë virtuoz

Është çelur në Durrës Panairi Ndërkombëtar i Librit Shqip “DurrësScript”, i cili zhvillohet për të katërtin vit radhazi në shëtitoren bre

Në ambientet e Amfiteatrit Antik, mbrëmjen e 7 gushtit ka ulur siparin festivali i netëve klasike në Durrës.