VIDEO/ "Fest Matematika 7", nxënësit durrsakë fitojnë 3 vendet e para (EMRAT)

05/05/2019 - 16:25

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës, ka zhvilluar olimpiadën e matematikës për klasën e shtatë në të cilën morën pjesë 40 nxënës nga trojet shqiptare të Maqedonisë, Kosovës, Luginës së Preshevës si dhe fituesit e fazës së dytë në vendin tonë.

Komisioni organizator ka publikuar rezultatet, ku bie ne sy se në pesë të parët e renditur sipas pikëve, nga vendi i parë deri në të tretin, janë nxënës nga shkolla të ndryshe të qytetit të Durrësit,  ndërsa vendi i katërt dhe  i pestë janë përkatësisht nga Vlora dhe Burreli.

Renditja nga vendi i parë deri në të pestin është si më poshtë:

1.Erka Koka, shkolla "Vasil Ziu" Durrës

2.Lend Kalemasi,  shkolla "Vincenc Prendushi" Durrës

3.Irian Kuliçi, shkolla "Kushtrimi i lirisë" Durrës

4.Matia Boçi  Vlorë

5.Hejli Dedja Burrel.

Pesë nxënësit e mësipërm do të marrin pjesë në Olimpiadën Ballkanike të matematikës, e cila do të zhvillohet nga data 16-18 maj të këtij viti në Klinë të Kosovës.

Paralelisht me olimpiadën, QKF zhvilloi edhe ceremoninë e ndarës së çmimeve për fituesit e fazës së dytë ku morën pjesë gjithsej 440 nxënës nga shkollat 9-vjeçare publike dhe jopublike të qytetit të Durrësit.

Drejtori i Qendrës Kulturore të Fëmijëve, Avni Çuni në përshëndetjen e tij falenderoi mësuesit dhe prindërit e nxënësve fitues, si dhe i ka uruar suksese nxënësve pjesëmarrës.

"Fest matematika 7" ka një traditë 20-vjeçare dhe organizohet në bashkëpunimme klubin Paskal të Tetovës në Maqedoni.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artistë nga Republika e Shqipërisë zhvilluan master-klasa për grupe artistike amatore të fshatit Karakurt të rajonit Bolgradsky, njoftoi

Mbrëmjen e së enjtes u finalizua në Durrës 15-vjetori i eventit unikal “Miss & Mister Turizmi”.

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,