A është kjo koha e duhur? Është pyetja që trondit atë pjesë të Parisit të interesuar për futbollin. Megjithatë, mendimi për të fituar trofeun e Champions League gudulis krenarinë e të gjithë qytetit.

Luis Enrique dëshiron të arrijë atje ku asnjë nga paraardhësit e tij nuk ka guxuar ndonjëherë, as ata që mund të llogarisin shërbimet e tridentit Messi-Neymar-Mbappé, as ata që u afruan shumë, si Tuchel, i cili humbi finalen kundër Bayernit në vitin 2020.

Për ta bërë këtë, ai duhet të dalë me një rezultat që nuk është shumë penalizues në Dortmund, përballë atij muri të verdhë që duket aq shumë mbi ata në fushë sa thuajse frikëson.

Borussia konsiderohet si hallka e dobët e katër gjysmëfinalisteve të Champions, por forca e kolektivit të Terzic nuk është për t’u nënvlerësuar.

Ndeshja e Dortmundit është një përplasje mes skuadrave me organizim të lartë loje.

Luis Enrique e shndërroi një klub që ishte emblema e individualitetit në një grup që di të lëvizë sipas një rezultati të saktë.

Zotërimi i topit, simbol i idesë së trajnerit spanjoll, është baza konkrete nga e cila zhvillohet një manovër që nuk përçmon qasjen vertikale. Në fazën mbrojtëse, ka edhe një kërkim të vazhdueshëm për presing, një armë që nuk i përshtatet kurrë klubit parizian.

Luis Enrique përfiton nga lëvizjet e Mbappé, i cili e nis si qendërsulmues dhe më pas zhytet majtas, me shokët e skuadrës duke u përshtatur.

Borussia tenton të bëjë të njëjtën gjë me pesë lojtarë në të gjithë repartin e sulmit, tashmë të pozicionuar për të “goditur” kundërshtarët, duke krijuar lëvizje që çlirojnë hapësirën që zënë menjëherë ata që vijnë nga pas ose nga krahët.

Janë dy skuadra që luajnë dhe kanë forcën e tyre kolektive, edhe pse, Mbappét e ndryshëm do të bëjnë diferencën, mbi të gjitha, Dembelé, Sancho, Brandt dhe Fullkrug. Ndeshja e shumë pritur do të nis sot në orën 21:00 dhe spektakli në “Signal Iduna Park” është i garantuar.