Një lëkundje tërmeti është ndjerë mëngjesin e sotëm në Durrës, konkretisht në orën 08:19.

Sipas aplikacionin EMSC, tërmeti kishte magnidtudë 4,0 të shkallës rihter.

Lëkundjet kishin epiqendrën 9 kilometra në Jugperëndim të Laçit dhe 32 kilometra në verilindje të Durrësit.

Tërnmeti kishte thellësinë 2 km.