4 ushqime shumë më të dëmshme se cigarja

12/09/2019 - 18:20

Një dietë jo e balancuar është duke vrarë për çdo ditë, shumë më shumë njerëz se duhanpirja. Studime të vazhdueshme kanë vënë re se mungesa e disa lëndëve ushqyese, ashtu si edhe teprica e tyre ndikojnë negativisht në trupin e njeriut.

  1. Buka e bardhë është një tjetër produkt, të cilit i mungojnë vlerat ushqyesedhe fibrat. Këto të fundit ju ndihmojnë ta mbani peshën nën kontroll, të kujdeseni për presionin e gjakut si dhe të ulni rrezikshmërinë ndaj sëmundjeve kardiovaskulare.
  2. Sushi në vetvete nuk është i dëmshëm. Problemi qëndron te përbërësit e tij të ndryshëm, përfshirë majonezë, djathë krem, salca ose produkte të tjera të diskutueshme. Për të shmangur probleme të tilla, qoftë me peshën, kolesterolin apo zemrën përpiquni të konsumoni rrotulla të thjeshta salmoni.
  3. Disa copëza granola, që s’është gjë tjetër veçse tërshërë e petëzuar, shoqëruar me sheqer kaf/mjaltë dhe ftuta të thata. Ndonëse një vakt i tillë do të përfshijë konsiderueshëm lëndë ushqyese, duhet të merrni në konsideratë edhe sheqerin e tepërt.
  4. Lëngjet e frutave - Ndonëse frutat janë tepër të rëndësishme për mirëfunksionimin e trupit tonë, në momentin kur ju i shtrydhni e privoni veten nga fibrat e tyre, që siç ju thamë edhe më parë janë jetike. Konsumimi me tepricë i tyre nuk është aspak i këshillueshëm, pasi lëngjet e freskëta të disa ftutave kanë njësoj sheqer sa një Coca-Cola.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej 7 vitesh, këngëtarja e njohur Rozana Radi po shijon lidhjen e saj të dashurisë, ndonese asnjehere nuk eshte prononcuar per kete fakt

Një ish-Miss SHBA e kthyer së fundmi në mundëse profesioniste ka rrahur mizorisht ish-të dashurin e saj me zinxhirin e qenit.

Aktorja amerikane Olivia Munn, ka ndarë një sekret intim me publikun.

Organizata Botërore e Shëndetit dhe shumë ekspertë të Shëndetësisë, e kanë vlerësuar vendosjen e maskës mbrojtëse si mjetin kryesor të fr

Aktorja e njohur Hymejra Akbaj ka humbur djalin e saj në moshën 47 vjeç. Ajo e ka gjetur të birin të vdekur në shtëpi si pasojë e një sul

Universiteti Durham në Mbretërinë e Bashkuar po kërkon vullnetarë që do të jenë pjesë e një eksperimenti për COVID-19, e cila do të zbulo

Raporti i Princ Harry-t me mbretëreshën Elizabeth ka ngjallur përherë shumë diskutime në rrjetet sociale nga ndjekësit e pallatit mbretër

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë, San Francisko, kanë shpikur një spraj hundësh me antitrupa sintetikë, të cilët besojnë se do t

Bashkia e Durrësit në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor do të organizojë nesër në qytetin breg

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, turistët e huaj vijojnë të zgjedhin qytetin bregdetar të Durrësit për të kaluar pushimet.