4 ushqime shumë më të dëmshme se cigarja

12/09/2019 - 18:20

Një dietë jo e balancuar është duke vrarë për çdo ditë, shumë më shumë njerëz se duhanpirja. Studime të vazhdueshme kanë vënë re se mungesa e disa lëndëve ushqyese, ashtu si edhe teprica e tyre ndikojnë negativisht në trupin e njeriut.

  1. Buka e bardhë është një tjetër produkt, të cilit i mungojnë vlerat ushqyesedhe fibrat. Këto të fundit ju ndihmojnë ta mbani peshën nën kontroll, të kujdeseni për presionin e gjakut si dhe të ulni rrezikshmërinë ndaj sëmundjeve kardiovaskulare.
  2. Sushi në vetvete nuk është i dëmshëm. Problemi qëndron te përbërësit e tij të ndryshëm, përfshirë majonezë, djathë krem, salca ose produkte të tjera të diskutueshme. Për të shmangur probleme të tilla, qoftë me peshën, kolesterolin apo zemrën përpiquni të konsumoni rrotulla të thjeshta salmoni.
  3. Disa copëza granola, që s’është gjë tjetër veçse tërshërë e petëzuar, shoqëruar me sheqer kaf/mjaltë dhe ftuta të thata. Ndonëse një vakt i tillë do të përfshijë konsiderueshëm lëndë ushqyese, duhet të merrni në konsideratë edhe sheqerin e tepërt.
  4. Lëngjet e frutave - Ndonëse frutat janë tepër të rëndësishme për mirëfunksionimin e trupit tonë, në momentin kur ju i shtrydhni e privoni veten nga fibrat e tyre, që siç ju thamë edhe më parë janë jetike. Konsumimi me tepricë i tyre nuk është aspak i këshillueshëm, pasi lëngjet e freskëta të disa ftutave kanë njësoj sheqer sa një Coca-Cola.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të gjithë sot kanë një jetë të mbushur me angazhime të shumta, që ndikojnë drejtpërdrejt në shëndetin e përgjithshëm tonin.

"Asnjëherë nuk e kam njohur vërtetë babanë tim. Ai ishte gjithmonë i dehur".

Një burrë ka vdekur pasi u sulmua nga një laraskë.

Ashtu si të gjithë partnerët nuk janë krijuar të barabartë, edhe shenjat nuk mund të jenë të tilla.

Gruaja e një trajneri boksi, Lulu Sosa, i kishte kërkuar ndihmë një personi që t’i gjente një vrasës me pagesë, pa e ditur që ky person i

Një tualet prej ari është grabitur nga Pallati Blenheim në Woodstock, Oksfordshire, në Mbretërinë e Bashkuar.

Po ju paraqesim 6 varëse, zgjidh atë që të pëlqen më shumë dhe zbulo çfarë lloj gruaje je.

Nëse zgjedh:

Nëse mund të quani guxim ndonjë gjë në jetë, mos e bëni më para se të mësoni historinë e Anjola Hamzajt.