5 këshilla që do ju shpëtojnë nga majat dyshe të flokëve

Postuar: 19/04/2018 - 12:15

Majat e djegura të flokëve janë një shqetësim i vazhdueshëm, por nëse tregohesh pak më e kujdesshme, mund t’i evitosh. Majat e ndara, vijnë si pasojë e krehjes së keqe dhe të shpeshtë të flokëve, sidomos kur janë të  lagur, por gjithashtu edhe si pasojë e përdorimit te vazhdueshëm të piastrës, mashës etj, të cilat e shkatërrojnë flokun dhe i lënë majat e hapura. Bej kujdes!

Mos i krih asnjëherë flokët e lagur

Ky veprim ndodh shpesh edhe nga nxitimi, por flokët janë shume të ndjeshëm dhe të predispozuar të këputen sa here i kreh të njome. Nëse flokët i ke të lagur, atëherë mos i krih, por prit derisa të thahen.

Përdor krehër me dhembë të gjerë

Përdor gjithmonë krehër me dhembe të gjerë. Mos përdor piastër, mashë, përveç rasteve urgjente, sepse ato shkaktojnë edhe më shume djegien e flokëve.

Mos i laj me ujë të nxehtë

Mos harro që uji i nxehte i dëmton flokët, ndaj ki parasysh që duhet t’i lash me ujë të vaket. Mos i shtrydh shumë, as mos i thaj fort me peshqir. Idealja është t’i lash me ujë të ngrohte ose me ujë të ftohtë dhe mbaji për disa minuta me peshqir. Gjithashtu, zgjidh shampon në baze të tipit të flokut.

Prisni majat çdo 3-6 muaj

Nëse dëshiron vërtet të kesh flokë te shëndetshëm edhe nëse je duke i rritur, majat e tyre duhet t’i presësh çdo 3-6 muaj, sepse kështu shmang këputjen dhe djegien e tyre. Përdor ushqyes për flokë ose pastroji me ujë e limon.

Përdor maske për majat

Rrih një veze, së bashku me xhelin e një gjetheje aloe vera dhe një luge çaji mjaltë. Aplikoje tek flokët dhe laji ato vetëm pas një ore. Shpëlaji mire me një luge gjelle uthull ne një gote me ujë, ne mënyre që të forcosh rrënjët dhe të shkëlqesh flokët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Anija spanjolle “San Hose”, e fundosur prej më shumë se 300 vjetësh në Detin e Karaibeve, jo shumë larg bregdetit të Kolumbisë, është

   Princi Harry u sulmua nga një bletë sot gjatë shëtitjes me Meghan Markle, kur arritën në festën e 70-vjetorit të princit Charles.

   Një pilot ka arritur të shpëtojë 151 jetë njerëzish falë profesionalizmit të tij të lartë dhe aftësisë për ta ulur avionin në pistë ed

   Ditët e fundit në media të ndryshme botërore nuk flitet gjë tjetër veç për dasmën mbretërore.

Prindërit e një vajze një vjeç e gjysëm, kanë quajtur të bijën "Blu" dhe për këtë janë thirrur në prokurorinë e Milanos për të korigjuar

Ndërkohë që shumë vëzhgues të dasmës mbretërore të së shtunës shijuan dashurinë e çiftit, të tjerë panë shenja dollari.

Prestigjiozja amerikane “Lonely Planet”që boton guidat më të famshme në botë për udhëtimet, ka renditur Tiranën ndër 10 vendet që duhen v

Në vitin 1697, Parlamenti Britanik kishte caktuar 1.2 milionë sterlina në vit për familjen mbretërore, si fond në kohë paqeje, me të cila

   Deklarata të habitshme vijnë nga një prej aktoreve veterane turke.

   Zbulime të rëndësishme arkeologjike janë shënuar në Duhok, në Administratën Rajonale Kurde në veri të Irakut, të cilat mendohet se rrj