7 gjërat që duhen mbajtur sekret sipas filozofisë indiane

11/08/2019 - 18:58

Të 7 gjërat që duhet t’i mbani sekret, sipas filozofisë indiane, nuk ndihmojnë për të fshehur, por për të mbrojtur intimitetin. Qetësinë emocionale. Kopshtin tuaj të brendshëm.

Heshtja është një mjet i fuqishëm, por duhet të dimë ta njohim. Shpesh është një mjet themelor. Dhe shpesh nuk jemi të vetëdijshëm për këtë. Është kujdestari i emocioneve tona më sekrete, i dobësive tona.

Prandaj ekziston nevoja për heshtje. Ajo gjendje, e asaj muzike, sot e më shumë e harruar, mund ta shoqërojë qenien njerëzore në zbulimin e vetvetes, në dëgjimin e shpirtit të tij, në ndërgjegjësimin e vetë jetës së tij.

Kjo është ajo që mëson tradita e mijëvjeçarit indian, e cila sugjeron që njeriu bashkëkohor të rizbulojë vlerën e heshtjes, rëndësinë e mbajtjes të së paku 7 gjërave sekrete. Të largohesh nga shumë zëra që trondisin çdo ditë.

Smartphonët, televizorët, bërtitjet, çdo gjë sot është zhurmë. Dhe gjithçka kontribuon për t’i bërë njerëzit të stresuar, neurotikë, të paaftë për të menduar. Për të reflektuar, për të dëgjuar veten. Për të mbrojtur privatësinë.

Sipas eseve indiane ka 7 gjëra që duhen mbajtur sekret. Hinduizmi, si dhe praktikat e tjera orientale, por jo vetëm, nuk janë vetëm një fe, por një filozofi e jetës që mund të praktikohet çdo ditë. Le të shohim së bashku se cilat janë gjërat që duhen mbrojtur, shmangur, mbajtur sekret.

Mos flisni për të tjerët

Thashethemet harxhojnë energji, po flas pa kuptim konstruktiv, largon veten dhe rruga e vet. Një proverb i lashtë indian thotë: para se të flasësh për një person, ecni tre muaj me këpucët e tij. Thashethemet gjithashtu krijojnë një barrierë të padukshme por konkrete të negativitetit. Dhe kjo është ajo që ne duhet të shmangim me më shumë përpjekje.

Mbani në fshehtësi projektet tuaja

Filozofia indiane, na fton të jemi të kujdesshëm. Ajo na paralajmëron për atë energji negative që gjithnjë varet, veçanërisht në ditët tona. Frustrimi i të tjerëve. Kur zbuloni qëllimet dhe ëndrrat tuaja, largoni energjinë tuaj dhe humbni atë fuqi krijuese që mund t’i bëjë ato konkrete.

Gëzohuni me veten tuaj për sukseset 

Të shijosh diçka është e bukur dhe e drejtë, por duhet të bëhet me hijeshi, pa zhurmë. Shpesh, bota e jashtme nuk është e interesuar për sukseset e të tjerëve, por ato bëhen burim zilie e xhelozie.

Mos flisni për të gjitha emocionet tuaja me askënd

Ne duhet të mbrojmë emocionet tona. Emocionet që lulëzojnë brenda një kopshti të fshehtë duhet të trajtohen me kujdes. Pak janë në gjendje t’i kuptojnë ato dhe mbi të gjitha t’i respektojnë.

Mos u mburr me veprat tuaja të bamirësisë

Për ta bërë këtë, do të thotë të fshehësh fisnikërinë e gjestit të padiskutueshëm, i cili konsiston në fshehjen e egos së dikujt për t’u dhënë të tjerëve pa marrë asgjë në këmbim. Prandaj ne nuk duhet ta bëjmë publike, në mënyrë që të mos tradhtojmë vlerën e gjestit.

Mos flisni pa kuptim për njohuritë tuaja shpirtërore

Lidhja me hyjnoren është një akt individual, një moment intimiteti që duhet ta jetosh me veten, pa e bërë publike.

Mos u ankoni

Ankimi nuk i zgjidh problemet, por i rëndon ato. Trego paaftësinë tënde për t’u përballur me pengesat dhe rrugën tënde. Ajo që secili prej nesh ka përpara nesh nuk mund të shmanget. /Revista Psikologjia

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtuesi i një automjeti ka shpëtuar për mrekulli kur një mbikalim është shembur dhe e gjitha është kapur nga kamerat e sigurisë.

Edhe pse muaji dhjetor nuk hyri aspak siç donim, bilanci i 51 viktimave të tërmetit duket se fashiti pak magjinë e tij, mos harroni se pë

Pas tradhëtisë që u kthye në kryefjalën e mediave, Khloe Kardashian tregoi në një status në Instagram se është gati të falë ish-partnerin

Dy shoqe të përjetshme janë transferuar në të njëjtin shtëpi kujdesi gati 78 vite pasi u takuan për herë të parë.

Hillary Clinton ishte në një intervistë me Howard Stern të Mërkurën dhe biseda u zhvendos në disa tema të pazakonta.

Kërkesa e fortë në Kinë, SHBA dhe Gjermani rriti shitjet e makinave Mercedes-Benz gjatë gjithë muajit nëntor, deklaroi kompania Daimler m

Mark Bloomfield kishte pasur një karrierë domethënëse në botën e vullnetarizmit në vendet më të varfra të botës, Indi dhe Afrikë mbi të g

Personazhe të njohur të artit dhe skenës shqiptarë, në mënyra të ndryshme u solidarizuan duke dhënë ndihmën dhe mbështetjen e tyre pas tr

Një modele është gjetur e pajetë pranë djalit të saj 2-vjeçar në një plazh gati një javë pasi rezultonin të zhdukur.

Bananja është një frut mjaft i dobishëm si për trupin dhe mendjen tuaj.