Ameba vdekjeprurëse i merr jetën 6-vjeçarit në SHBA

27/09/2020 - 11:06

Një djalë 6-vjeçar ka ndërruar jetë në qytetin e Teksasit, pasi  një lloj paraziti i quajtur ameba i ka shkatërruar trurin.

Pasi i mituri ndërroi jetë,  furnizuesi me ujë iu nënshtrua testimit, ku u gjet ameba vdekjeprurëse. Josiah McIntyre vdiq më 8 shtator pasi luajti në ujë në liqenin Jackson.

Zyrtarët besojnë se ameba, Naegleria fowleri, ose hyri në trupin e tij nga një jastëk, ose nga një çorape. Ameba është jashtëzakonisht fatale nëse hyn përmes hundës, pasi 90 deri 95 përqind të njerëzve që janë të infektuar  vdesin.

Në gusht, Tanner Lake Wall, 13 vjeç, vdiq pas një pushimeve me familjen në një vend kampimi në Florida të Veriut,  me një park ujor dhe liqen. Në korrik, Departamenti i Shëndetësisë në Florida njoftoi se një rast tjetër u raportua në qarkun Hillsborough. Ameba vdekjeprurëse gjendet në ujë të ndotur zakonisht, ku edhe mund të merret më lehtësisht nga njerëzit.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thotë se njerëzit nuk mund të infektohen duke gëlltitur ujin e ndotur dhe nuk mund të kalojë nga personi në person.

Të infektuarit me Naegleria fowleri kanë simptoma si ethe, të përziera dhe të vjella, si dhe qafë të fortë dhe dhimbje koke, ku shumica vdesin brenda një jave. Infeksionet janë të rralla në Shtetet e Bashkuara, me 34 vdekje të regjistruara midis vitit 2009-18.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Punonjësit e Muzeut Egjiptian në Kajro përfunduan në gjyq për akuzat e ngjitjes në një mënyrë ”false” të mjekrës së Tutankhamonit.

Shkencëtarët kanë zbuluar një asteroid gjigand që përmban mjaftueshëm metal sa për të bërë miliarder këdo në Tokë.

Numri i koalave në të gjithë shtetin australian të Uellsit të Ri të Jugut është në rënie të qëndrueshme për shkak të stresit në sistemin

Ish-bashkëshortja e Raoul Bova, Chiara Giordano po përjeton një histori të re dashurie me balerinin e njohur të spektaklit më të ndjekur

Shkencëtarët kanë zbuluar një molekulë jashtëzakonisht të rrallë të bazuar në karbon në atmosferën e hënës së Saturnit Titan që mund të e

Andrra Destani dhe Sinan Hoxha ngelen një nga çiftet më të dashur për publikun shqiptar. Gjithashtu Andrra, është mjaft aktive në rrjete

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në SHBA, ku një 55-vjeçare me profesion terapiste vrau dy vajzat e saj binjake 7-vjeçare teksa këto të fun

Në vitin 1980, paleontologët nga Universiteti “ California Riverside” vizituan Ishullin Seymour, pjesë e në zinxhiri ishullor në Gadishul