“Ditët e Librit” në universitetin e Durrësit (FOTO)

23/04/2018 - 09:22

Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit është një mundësi për të nxjerrë në pah fuqinë e librave. Libri ka qenë historikisht instrumenti më i fuqishëm i shpërndarjes së njohurive dhe mjeti më efikas për të siguruar ruajtjen e këtyre njohurive. Liria dhe shoqëria demokratike kanë lindur pikërisht në kulturën librore dhe pa libra, zhvillimi i qytetërimeve do të kishte qenë krejt i pamundur.

“Sipas Unionit Botëror të të Verbërve”, një në çdo 200 njerëz në gjithë globin nuk shohin, rreth 246 milionë të tjerë kanë vështirësi në shikim. Këta persona kanë akses në vetëm 10% të informacionit të shkruar që ne lexojmë dhe shohim. “Është detyra jonë të promovojmë leximin dhe shkrimin, për të luftuar analfabetizmin dhe varfërinë, për të forcuar themelet e paqes, si dhe për të mbrojtur profesionet dhe profesionistët që kanë të bëjnë me botimin. Le të bashkohemi së bashku për të festuar librat si dëshirë për të ndarë idetë dhe njohuritë, për të frymëzuar mirëkuptim, tolerancë dhe shoqëri gjithëpërfshirëse”. Ky është mesazhi i UNESCO-s në Ditën Botërore të Librit dhe të të Drejtave të Autorit.

Sot, më shumë se kurrë, është koha që brezi i ri të nxirret nga gropa thithëse e internetit dhe e rrjeteve sociale, për t’u ngjitur në shkëmbin e fortë të kulturës librore. Ndaj, me rastin e Ditës Botërore të Librit, në bibliotekën e UAMD-së u organizuan “Ditët e Librit”. Aktivitetet nisën në datën 18 prill me një panair dhe u mbyllën ditën e hënë, teksa studentë e pedagogë, patën mundësinë të zbulonin “Prijësin e Palavdishëm” të autorit Enton Bido si dhe të mblidheshin për një takim letrar me shkrimtaren Arlinda Guma.

Po ashtu, studentët e Fakultetit të Edukimit vazhduan fushatën e tyre të mbledhjes së librave nën moton “Shpirti në një libër”. Në Vitin Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit - Skënderbeut, një pjesë e këtyre librave do t’i dhurohen Bibliotekës së Universitetit të Mitrovicës në Kosovë.

UAMD falënderon studentët e pranishëm në këto aktivitete dhe që kanë përqafuar idenë se libri është shoqëruesi i domosdoshëm i ndryshimit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Para pak minutash, në media ka qarkulluar një lajm që i ka habitur të gjithë.

Një studente 21-vjeçare nuk mundi të përjetonte dot stresin që kaloi në qeli për një aksident rrugor që kishte shkaktuar, duke i dhënë fu

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka publikuar një foto në rrjete sociale, ku e shohim në Bjeshkët e Nëmuna.

Dukesha e Cambridge, Kate Middleton, apo ajo që pritet të jetë edhe mbretëresha e ardhshme e Britanisë, duket se ka probleme me fustanet

Kjo foto e bërë nga NASA në Antarktikë ka mahnitur jo pak njerëz. Ajsbergu është një drejtkëndor i rregullt, si i prerë me thikë.

Këngëtarja Rezarta Shkurta ka ndarë gjithnjë me ndjekësit e saj në rrjetet sociale momente nga rritja e vogëlushes së saj Hera.

Nuk kanë qenë të pakta rastet kur personazhe të njohur të ‘showbiz-it’ kanë tradhtuar.

Ditëlindja e 38-të e ka gjetur Kim Kardashian shumë të lumtur krah bashkëshortit të saj, Kanye West.

Iluzionet optike janë krijuar kryesisht për të testuar se sa shpejt punon truri i njeriut.

Tre adoleshente rrezikojnë burgun pasi bënë selfie duke përshëndetur me krahun shtrirë, e ngjashme me përshëndetjen e nazizmit.