"E pavdekshmja", koronavirusi dorëzohet para 102-vjeçares italiane

28/03/2020 - 09:16

Një grua 102-vjeçare është shëruar nga koronavirusi në qytetin italian të Xhenovës, pasi kaloi më shumë se 20 ditë në spital, shkruan CNN.

"Ne e kemi quajtur atë të pavdekshme", tha mjekja Vera Sicbaldi, e cila trajtonte Italica Grondona në spitalin San Martino në Xhenova.

"Italica përfaqëson një shpresë për të gjithë të moshuarit që përballen me këtë pandemi".

Mosha mesatare e atyre që u testuan pozitivisht për koronavirusin dhe më pas vdiqën në Itali është 78 vjeç, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit.

''Grondona u shtrua në spital në fillim të marsit, pasi kishte probleme me zemrën'', tha Sicbaldi për CNN.

"Ajo kishte vetëm disa simptoma të buta të koronavirusit, kështu që ne e testuam atë dhe ajo ishte pozitive, por ne bëmë shumë pak, ajo u shërua vetë", shtoi Sicbaldi.

'Grondona u largua nga spitali në 26 Mars dhe tani është në një shtëpi të kujdesit. "Nuk e di se cili është sekreti i saj, por e di që ajo është një grua e lirë dhe e pavarur", tha nipi i saj Renato Villa Grondona për CNN. "Virusi u dorëzua para saj".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reperi britanik, Swarmz, arriti që të shpëtonte pa lëndime nga aksidenti që pati me “Ferrari”-n 250 mijë paund (280.000 euro), pasi u për

Më 26 janar legjenda e basketbollit Kobe Bryant ndërroi jetë në një aksident tragjik së bashku me vajzën e tij dhe 6 persona të tjerë.

Një efektiv policia është ndjerë keq dhe ka pësuar një gjendje të fikëti, teksa ishte në krye të detyrës.

Prej disa kohesh, perflitet se Harry dhe Meghan Markle janë në krizë dhe mund të ndahen.Shkak i kesaj jane spekulimet se Meghan detyroi H

Të rinj e të moshuar kanë harruar kohën e pandëmisë dhe kanë shkuar të shijojnë rrezet e dielit në bregdetin e Golemit.

Saturni, aligatori personal i liderit nazist Adolf Hitler, i famshëm në kohën e luftës me mijëra vizitorë të kopshtit zoologjik të Berlin

Përqafoi të dashurën, ndërsa ishin duke ecur në rrugën ”Strada Nuova”, në qendër të qytetit të Pavias, dhe për këtë gjest u gjobit nga po

Një fëmijë 1-vjeçar është kthyer në një personazh shumë të dashur në mediat sociale.

“Minjtë po bëhen gjithnjë e më agresivë në kërkimin e tyre për ushqim pasi restorantet në të gjithë SHBA-në janë ende të mbyllura për të