E rrallë! Delfini lind në bregdetin e Durrësit, por i ndodh fatkeqësia (FOTO)

23/06/2019 - 21:16

Një delfin ka sjellë në jetë të voglin e saj në bregun e Gjirit të Lalëzit. Prej disa ditësh në rrjetet sociale janë shpërndarë shumë video dhe foto ku një delfin luante me njerëzit në bregun e detit.

Por mësohet se delfini femër ka qenë në fazën e fundit të shtatzënisë dhe për këtë arsye është afruar drejt bregut.

Në lidhje me këtë ngjarje të rrallë ka reaguar edhe Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura.

Sipas tyre, në lindjen e këtij delfini kanë asistuar veterinerët shqiptarë, por fat të keq foshnja e gjitarit kishte ngordhur në bark.

Për këtë arsye delfini kishte kryer një lindje të parakohshme. Pas lindjes delfini u largua për në thellësi, por këtë herë pa të voglin në bark.

“Nje delfin vizitoi ujerat e detit Adriatik ne Gjirin e Lalezit keto dy dite. Kjo jo rastesisht, delfini ishte shtatzane dhe donte te gjente nje vend per te lindur. AKZM dhe AdZM Durres sapo u lajmeruan nga pushuesit per ngjarjen u vune ne kontakt me ekspertet, te cilet erdhen ne ndihme. Delfini nen mbikqyrjen e veterinereve eksperte kreu nje lindje te parakohshme, pasi foshnja kishte ngordhur ne bark. Ekspertet tane u konsultuan dhe me homologet e tyre ne Greqi duke arritur ne kete perfundim te njejte. Pas lindjes delfini mama u largua e qete ne thellesi pa u kthyer me. Nisur nga kjo ngjarje ju kerkojme qytetareve qe ne raste te tilla te lajmerojne menjehere institucionet perkatese dhe jo te tentojne vet te gjejne zgjidhje, pasi ne keto raste kerkohet ekspertiza e duhur. Kafshet e egra nuk jane nje loje per femijet dhe as per te rriturit. Shpesh, ato ju ofrohen vendeve te banuara dhe njerezve per ndihme”, shkruhet në njoftimin e AKZM-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kanë kaluar 20 vite që kur Jennifer Lopez veshi fustanin ikonik në Grammy, i cili vazhdon të komentohet ende edhe sot.

Nuk është vetëm peshku që është i kripur në Islandë.

Një familje në Indi është befasuar nga një mysafir i paftuar që kishte hyrë në shtëpinë e tyre.

Ishte dashuruar marrëzisht me një stjuardesë të një fluturimi të kompanisë ‘Lufthansa’, që nisej nga aeroporti i Beogradit për Frankfurt,

Aktorja e njohur Jessica Alba ka folur së fundmi për tatuazhet e saj, teksa rrëfeu se vendosi të realizonte 3 të tillë me shenjat e horos

Një aktor nga Hong Kong është qëlluar me thikë në skenë në Kinë. 

Një amerikane dhe i dashuri i saj kanadez janë gjetur të vdekur në një autostradë.

Gazetari i njohur Sokol Balla që nga vjeshta nuk do të jetë më pjesë e "Vizion Plus".