E vërteta e videos virale të shqiponjës dhe delfinit në plazh

04/07/2020 - 20:34

Një shpend që fluturon mbi plazhin Myrtle në Karolinën Jugut duke mbajtur në kthetra një peshk të stërmadh. Këto imazhe impresionuese bënë xhiron e botës në rrjetet sociale dhe janë kapur nga shumë media amerikane që e kanë krahasuar skenën me “Sharknado”, serialin e filmave katastrofikë, që tregonin se në SHBA mbërrinin tornado peshkaqenësh.

Por sipas ekspertëve të cituar nga CBS News, kjo video nuk ka asgjë të çuditshme. Dy kafshët në video janë një skifter që ushqehet me peshq dhe një skumbri (ose Elops Linnaeus), dy specie krejt të zakonshme në këtë zonë. Megjithatë përdoruesit e rrjeteve sociale kanë menduar se shpendi ishte një shqiponjë dhe peshku një lloj peshkaqeni apo delfini. Edhe pse kafshët në video duken të mëdhenj, në realitet kanë përmasa shumë të më vogla. Departamenti i burimeve natyrore në Karolinën Jugut ka thënë se të dyja kafshët janë të zakonshme në këtë zonë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ngjarje thuajse e pabesueshme ka ndodhur në Tecamac të Meksikës, ku një vajzë 12-vjeç dhe një djalë 15 vjeç kanë sjellë në jetë një d

Një person në California, SHBA, i cili ishte “i frikësuar për të shkuar në shtëpi për shkak të Covid” jetoi i fshehur në Aeroportin O’Har

Ish-zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Melania Trump ka dhënë mesazhin e saj të lamtumirës në prag të largimit nga Shtëpia

Arkeologët tashmë do të kenë mundësi të kuptojnë më mirë Tempullin e Kukulcan pasi një investigues pati mundësinë të filmonte brenda stru

Në një zonë lindore të Turqisë, trashësia e dëborës ka shkuar deri në pesë metra.

Siç dihet tashmë nga eksperienca e këtyre muajve të pandemisë, por edhe nga protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), si

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku, rrallëherë publikon foto familjare, por këtë herë e ka thyer këtë rregull.

Ka befasuar deklarata e një prifti ultra-ortodoks në Izrael, i cili u tha ndjekësve të tij se vaksina anti-Covid i bën njerëzit “gay”.

Rejhan Sjunger është vetëm 14 vjeç dhe ka ngritur në këmbë jurinë e kompeticionit muzikor për fëmijë në Suedi.

Gjatë një mësimi në internet me studentët, një profesor nga Akademia e Arteve të Bukura të Urbinos në Itali, vendosi një video për të për