Helmi i “mjeshtrit të shkurreve”, kaq i fortë sa njerëzit kanë shumë pak shanse...

20/05/2018 - 22:05

Quhet “mjeshtri i shkurreve”, ose ndryshe “nëpërka me vrima” dhe është nëpërka më e gjatë e këtij lloji. Ajo ka një pickim kaq helmues, sa njerëzit kanë vetëm 25 për qind shanse për t’i shpëtuar.

Ky lloj zvarraniku mund të ndjejë edhe aromat më të lehta, si dhe çdo dridhje në mjedisin e tij… ai mund ta detektojë prenë.

Nëpërkat me vrima quhen të tilla për shkak se kanë një organ të specializuar në detektimin e temperaturës së trupit të kafshëve të tjera, të cilin e përdorin për të gjetur viktimën e tyre.

Ajo përdor dhëmbët për të tërhequr prenë në strofullën e saj. Gjithmonë e nis nga koka…

Ky lloj gjarpri vdekjeprurës gjendet kryesisht në Amerikë dhe Azi. /tvklan.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për këngëtaren Rezarta Shkurta, dita e sotme është një nga më të bukurat, pasi vogëlushja e saj Hera feston ditëlindjen.

Victoria dhe David Beckham janë përballur me një situatë aspak të dëshiruar teksa shtëpia e tyre e pushimit në fshat është tentuar të gra

Një nënë dhe foshnja e saj fluturuan në ajër, pas shpërthimit të rrotës së një automjeti mallrash.

Cristiano Ronaldo doli dje në një konferencë për shtyp para mediave, ku foli për sfidën e ditës së sotme, atë mes Mançester Junajtid dhe

Një shtetas turk është në probleme me ligjin, për shpërdorimin e linjës së emergjencës së policisë.

Para pak minutash, në media ka qarkulluar një lajm që i ka habitur të gjithë.

Një studente 21-vjeçare nuk mundi të përjetonte dot stresin që kaloi në qeli për një aksident rrugor që kishte shkaktuar, duke i dhënë fu

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka publikuar një foto në rrjete sociale, ku e shohim në Bjeshkët e Nëmuna.

Dukesha e Cambridge, Kate Middleton, apo ajo që pritet të jetë edhe mbretëresha e ardhshme e Britanisë, duket se ka probleme me fustanet

Kjo foto e bërë nga NASA në Antarktikë ka mahnitur jo pak njerëz. Ajsbergu është një drejtkëndor i rregullt, si i prerë me thikë.