Mandi i ‘Geraldinës’ si u bë nga hamall në biznesmen

Postuar: 12/10/2017 - 10:42

Armand Peza është një nga emrat më të njohur të biznesit dhe pronar i një nga salloneve të nusërisë më të famshme në Shqipëri ‘Geraldina Sposa”.

Plot me imagjinatë, Armandi vjen gjithmonë ndryshe dhe shumë i veçantë. I ftuar në emisionin e mëngjesit ‘Ditë e Re’, Mandi i Geraldinës ka folur për vështirësitë që ka hasur për të arritur aty ku është sot dhe se si lindi ideja për të ngritur këtë biznes.

Fillimisht  ka punuar si hamall në Greqi, ku ishte emigrant së bashku me familjen e tij. Ideja për të krijuar “Geraldina Sposa” ka qenë për të një rastësi.

“Ka qenë shumë rastësi, isha emigrant në Greqi, nuk ju besohet por kam punuar edhe hamall. Jetoja dhe punoja atje me gjithë familjen time. Rastisi që mamaja ime të kthehej në Tiranë për një dasmë të një familjari së bashku me babanë dhe kohën që kemi qëndruar larg njëri-tjetrit, rreth muaj e gjysmë, flisnim në telefon. Rastësia solli që unë të kisha në dorë disa stoqe fustanesh nusërie të asaj kohe, por mu duk si një gjë me vlerë dhe më lindi si shkëndijë. I thoja mamit tim në telefon që kam një surprizë për ty kur të vish dhe më thoshte që edhe unë kam menduar diçka për ty dhe do ta them kur të vij.”

Në Krishtlindjet e 2004-s nisi dhe u zhvillua ideja për të ngritur një sallon pritjeje me fustane nusërie, që pothuajse ishte inekzistent në Shqipëri.

“Mami vjen në Greqi, kanë qenë ditët pak para Krishtlindjeve të 2004-s, e më thotë që kam menduar të bëjmë një sallon në Shqipëri me veshje nusërie se nuk ekziston, ka dyqane teke por kurrësesi një sallon pritjeje.”

Për Armand Pezën ka qenë kohë shumë e vështirë dhe sakrificash pasi nuk e dinte sesi funksiononte tregu i punës.

“Ka qenë kohë sakrificash pasi vlera e lekut nuk është kjo që kemi sot, mund t’iu duket për të qeshur por kam mbledhur dhe qindarkat e autobuzit për të blerë ca aksesorë më shumë, që në atë kohë i blija me çmime shumë të shtrenjta pasi nuk e dija ku ishte shumica  sepse  nuk e dija sesi funskononte.”

Nuk ka qenë asnjëherë i varfër por dëshira e tij për të ecur përpara, aspirata për të bërë diçka tjetër e bëri Armandin atë që është sot.

“Asnjëherë nuk kam qenë i varfër, haja mirë, ushqehesha mirë nuk më mungonte asgjë, por njeriu shikon, aspiron për diçka tjetër.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një studente është rrahur brutalisht me një shufër hekuri pasi refuzoi të paguante më shumë para për hostelin ku ajo kaloi pushimet.

   "Muaj mjalti" italian për dukët e Sussex që, siç shkruan revista 'Chi' në numrin e radhës, kanë kaluar disa ditë në liqenin e Komos, s

   Një nga ishujt më të bukur të Greqisë, Mykonos në këtë sezon vere është i tej mbushur me turistë.

   Sipas “Daily Star”, policia angleze po heton një futbollist të Premier League, i cili dyshohet se ka droguar dhe përdhunuar një modele

   Të gjithëve ju kujtohet edicioni e fundit të ‘Top Select’ në Top Channel ku drejtohej nga katër të rinj: Kiara Tito, Ardit Murataj, Li

   Kur Papa Françesku puthi vogëlushen Gianna Masciantonio në vitin 2015, shumë e panë si një sinjal inkurajues, pasi ajo ishte diagnosti

   Dy shtetas koreano-veriorë, nënë e bir janë takuar me njëri-tjetrin për të parën herë pas 68 vitesh.

   Ata duken një çift ideal dhe historia e tyre ngjan si në përralla. Një princ që dashurohet me një vajzë të thjeshtë të universitetit.

Nëse një çift ndahet në stinën e verës, duke prishur planet që kishin bërë së bashku për pushime, sipas ekspertëve, duhet të veprojnë kës

MTV's Video Music Awards rikthehet mbrëmjen e kësaj të hëne (20 gusht) në Radio City Music Hall në New York.