Maska 1000-vjeçare e fisit Maja i kthehet përfundimisht Guatemalës

15/09/2020 - 15:58

Një maskë mbi 1000-vjeçare e fisit të njohur të Majave, që u konfiskua në Belgjikë në vitin 2008 u kthye në Guatemalë pas vitesh seancash gjyqësore, deklaroi qeveria e vendit të Amerikës Qendrore.

”Maska ishte vjedhur ilegalisht nga Guatemala nga trafikantë ndërkombëtarë”, theksoi Ministria e Jashtme guatemaleze në një deklaratë.

Maska në formatin e mozaikut prej guri përfaqëson Chac-un, perëndinë Maja të shiut dhe daton prej epokës klasike të civilizimit Majan nga vitet 600 deri në 900 pas Krishtit.

Civilizimi i majave arriti kulmin në Meksikë, Guatemalë dhe Belize. Pas 12 vitesh seancash gjyqësore, një gjykatë belge vendosi që maska ​​duhej të kthehej në Guatemalë dhe dorëzimi përfundoi në ambasadën e vendit të Amerikës Qendrore në Bruksel.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një djalë 6-vjeçar ka ndërruar jetë në qytetin e Teksasit, pasi  një lloj paraziti i quajtur ameba i ka shkatërruar trurin.

Ish-presidenti amerikan Barack dhe Michelle Obama janë njerëzit më të admiruar në botë, sipas një sondazhi nga ”YouGov Opinion Research I

Aktorja Lisa Kujofsa do të largohet nga spektakli i Klanifornias. Lisa e bëri vetë njoftimin përmes rrjeteve sociale,  por nuk dha shumë

Këto janë momentet shokuese kur një lum vere të kuqe shpërthen nga depozita 50,000-litra në një fabrikë në Spanjë. Pamjet e shpërndara në

Joni Gjebrea dhe vajza simpatike, Merlin Haxhiymeri u fejuan në vitin 2018. 

Producenti Alberto Tarallo po cilësohet në Itali, si "Lucifer" ose "Djalli i portës së Ares", duke iu referuar kompanisë së tij "AresFilm

Këngëtarja amerikane, Mariah Carey, është treguar e hapur me audiencën sa i përket traumave gjatë fëmijërisë.

Antoneta Dhima në kohën e pandemisë së koronavirusit u bë e njohur kur foli për infektimin e djalit të saj pak muaj më parë.