Mbyllja e skandalit seksual, producenti i famshëm arrin marrëveshjen 44 mln $

24/05/2019 - 22:18

Producenti i Hollywood, Harvey Weinstein raportohet se ka arritur një marrëveshje paraprake prej 44 milionë dollarësh me një pjesë të grave që e akuzuan për ngacmime dhe abuzime seksuale. Marrëveshja u arrit të enjten, sipas “Wall Street Journal”.

44 milionë dollarë duket se do të mjaftojnë për zgjidhjen e padive dhe kompensimin e viktimave të pretenduara të përdhunimit të Weinstein. Në vazhdën e padive përfshihet edhe padia për të drejtat civile, e cila u ngrit vitin e kaluar nga zyra e prokurorit të përgjithshëm të New York-ut. Në të akuzohen drejtuesit ekzekutivë dhe bordi i Weinstein Co, për dështimin e mbrojtjes së punonjësve nga një mjedis armiqësor pune dhe sjellja e pahijshme e Harvey Weinstein.

E teksa ende nuk dihet se kush nga gratë akuzuese është përfshirë në marrëveshje, 30 milionë nga 44 milionë dollarë do të shkojnë për të mbuluar shpenzimet e avokatëve. Ndërsa rreth 14 milionë dollarë do të përdoren për të paguar tarifat ligjore të bashkëpunëtorëve të Weinsteinit, ndër të cilët përfshihen edhe ish-anëtarët e bordit të tij.

Harvey Weinstein u godit vitin e kaluar nga një numër i lartë akuzash për përdhunim dhe sulm seksual, ndonëse ai e ka mohuar vazhdimisht ekzistencën e marrëdhënieve seksuale pa dëshirë. Akuzat në fjalë, të drejtuara nga figura të profilit të lartë nga bota e filmit dhe jo vetëm, nxitën krijimin e lëvizjes #MeToo, me qëllimin për t’u rrëfyer rreth abuzimeve dhe ngacmimeve seksuale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy personave që drekojnë në një restorant mesatar në Shqipëri fatura nuk do t’i kalojë shumën prej 2,500 lekësh.

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Londër, pasi një bankomat nisi të nxjerr para në kohën që njerëzit kalonin aty pranë.

Vetëm pak ditë më parë ylli televiziv Kim Kardashian ndodhej për një vizitë në “Shtëpinë e Bardhë” ku tregoi se ka nisur bashkëpunimin me

Ditë më parë, saktësisht në ditëlindjen e tij, Gjykata e Tiranës la të lirë reperin Stresi.

Albi Gjoka nga Durrësi, është një i ri shqiptar, që sapo ka hedhur hapat e parë të suksesit në rrugën e politikës së jashtme ndërkombëtar

Truri i njeriut mund të prodhojë 12.000 deri në 50.000 mendime në ditë, megjithatë ende nuk e dimë se çfarë tjetër është i aftë të bëjë.

Ashtu si lëkura, flokët tanë, sidomos në verë, kanë nevojë për mbrojtje nga dielli dhe hidratim.

Aktivitetet kriminale të lidhura me produktet e falsifikuara po kryhen nga rrjete të krimit të organizuar gjithnjë e më shumë të profesio

Në atmosferën e duartrokitjeve të miniserialit amerikan “Chernobyl”, ai mori një meritë të veçantë si një nga personat që shmangën një ka

Kapiteni i Real Madrid-it dhe Spanjës, Sergio Ramos, është martuar këtë të shtunë me drejtuesen televizive spanjolle, Pilar Rub