Memoria e dobët ka të bëjë me humbjen e dëgjimit

18/11/2019 - 19:47

Dëmtimi i trurit ndodh para se të vini re edhe ndryshimin që lidhet me humbjen e dëgjimit, sugjeron një studim i fundit.

Dëshmi të rëndësishme në vitet e fundit sugjerojnë një lidhje të qartë midis humbjes së dëgjimit dhe rënies së aftësive njohëse. Por tani studiuesit kanë paralajmëruar që edhe fazat më të hershme të shurdhërisë, kur akoma mund të dëgjoni pëshpëritje, gjithashtu mund të dëmtojnë funksionin e trurit. Kur përpiqeni të dëgjoni, tashmë është një shenjë se truri po vepron ndryshe. Njerëzit e shurdhër gjithashtu kanë tendencë të izolohen, duke bërë që truri i tyre të jetë më pak i stimuluar

Shkaku i demencës mbetet i panjohur, por ka dëshmi në rritje që kujtesa fshihet nga truri në njëfarë mënyre. Mësimi i gjërave të reja, si dhe bashkëveprimi shoqëror, krijojnë rezerva njohëse dhe për këtë arsye rezistojnë ndaj dëmtimit të trurit.Studiuesit nga Universiteti Columbia ekzaminuan 6.450 të rritur, mosha mesatare e të cilëve ishte 60- vjeç. Pjesëmarrësit u testuan për funksionin dëgjimor dhe aftësive njohëse.

Shkencëtarët kanë zbuluar se në çdo 10 decibel ka një rënie të konsiderueshme të aftësisë njohëse. Ulja më e madhe e aftësisë njohëse ishte tek ata, dëgjimi i të cilëve sapo kishte filluar të dobësohej. Studimi nuk adresoi nëse humbja e dëgjimit shkakton drejtpërdrejt dëmtime në aftësitë kognitive. Mund të jetë që dëmtimi i dëgjimit dhe performanca njohëse janë të lidhura me procese të zakonshme që lidhen me plakjen, thanë studiuesit. Por shkencëtarët thonë se është e mundur që kur një person ka humbje dëgjimi, ata pastaj tërhiqen nga aktivitetet shoqërore.

“Mjekët në këtë fushë kanë përdorur 25 decibel, në një vëllim pëshpëritje, për të përcaktuar kufirin midis dëgjimit normal dhe humbjes së butë të dëgjimit te të rriturit, por ky nivel është arbitrar. Supozohet se dëmtimi njohës nuk do të fillojë derisa personi të ketë kaluar këtë prag,” tha Justin Golub, një otolaringolog në Universitetin e Kolumbisë.

Humbja e dëgjimit nuk është beninje. Ajo është e lidhur me izolimin shoqëror, depresionin, rënien kognitive dhe demencën. Humbja e dëgjimit duhet të trajtohet sa më shpejt të jetë e mundur.

Parandalimi ose trajtimi i humbjes së dëgjimit mund të zvogëlojë incidencën e demencës, thonë ekspertët, sipas të cilëve aparati i dëgjimit është opsioni i vetëm tani për tani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Stafi drejtuesi i një spitali ka pranuar zyrtarisht se mjekët operua një grua, teksa kjo e fundit ishte e ndërgjegjshme duke i shkaktuar

Ende pa mbaruar 2019-a, të gjithë jemi gjithë sy e veshë se ç'do të sjellë viti pasardhës, por para se të sjellim për ju horoskopin vjeto

Hulumtuesit sugjerojnë, që në paketimet e ushqimeve duhet të shkruhet se sa kohë dhe ushtrime fizike duhet të bëjë një person, që t’i dje

Marsela Çibukaj është një ndër këngëtaret shqiptare që ka spikatur me zërin e saj dhe është bërë tashmë shumë e dashur për publikun.

Revista Time e ka shpallur aktivisten kundër ndryshimeve klimatike, Greta Thunberg, person të vitit.

Nëse doni të mbani trupin tuaj në formë, shkoni në palestër. Ndërsa nëse doni të ushtroni trurin tuaj, dëgjoni muzikë.

Kryebashkiakja e qytezës franceze të La Gresle, Izabel Dugele ka dhënë një urdhër të pazakontë:

Dita prej tetë orësh e punës u krijua gjatë Revolucionit Industrial si një përpjekje për të ulur numrin e orëve të punës manuale që punët

Atmosfera e festave të fundvitit ka nisur të ndjehet në McComb, Mississippi.