Memoria e dobët ka të bëjë me humbjen e dëgjimit

18/11/2019 - 19:47

Dëmtimi i trurit ndodh para se të vini re edhe ndryshimin që lidhet me humbjen e dëgjimit, sugjeron një studim i fundit.

Dëshmi të rëndësishme në vitet e fundit sugjerojnë një lidhje të qartë midis humbjes së dëgjimit dhe rënies së aftësive njohëse. Por tani studiuesit kanë paralajmëruar që edhe fazat më të hershme të shurdhërisë, kur akoma mund të dëgjoni pëshpëritje, gjithashtu mund të dëmtojnë funksionin e trurit. Kur përpiqeni të dëgjoni, tashmë është një shenjë se truri po vepron ndryshe. Njerëzit e shurdhër gjithashtu kanë tendencë të izolohen, duke bërë që truri i tyre të jetë më pak i stimuluar

Shkaku i demencës mbetet i panjohur, por ka dëshmi në rritje që kujtesa fshihet nga truri në njëfarë mënyre. Mësimi i gjërave të reja, si dhe bashkëveprimi shoqëror, krijojnë rezerva njohëse dhe për këtë arsye rezistojnë ndaj dëmtimit të trurit.Studiuesit nga Universiteti Columbia ekzaminuan 6.450 të rritur, mosha mesatare e të cilëve ishte 60- vjeç. Pjesëmarrësit u testuan për funksionin dëgjimor dhe aftësive njohëse.

Shkencëtarët kanë zbuluar se në çdo 10 decibel ka një rënie të konsiderueshme të aftësisë njohëse. Ulja më e madhe e aftësisë njohëse ishte tek ata, dëgjimi i të cilëve sapo kishte filluar të dobësohej. Studimi nuk adresoi nëse humbja e dëgjimit shkakton drejtpërdrejt dëmtime në aftësitë kognitive. Mund të jetë që dëmtimi i dëgjimit dhe performanca njohëse janë të lidhura me procese të zakonshme që lidhen me plakjen, thanë studiuesit. Por shkencëtarët thonë se është e mundur që kur një person ka humbje dëgjimi, ata pastaj tërhiqen nga aktivitetet shoqërore.

“Mjekët në këtë fushë kanë përdorur 25 decibel, në një vëllim pëshpëritje, për të përcaktuar kufirin midis dëgjimit normal dhe humbjes së butë të dëgjimit te të rriturit, por ky nivel është arbitrar. Supozohet se dëmtimi njohës nuk do të fillojë derisa personi të ketë kaluar këtë prag,” tha Justin Golub, një otolaringolog në Universitetin e Kolumbisë.

Humbja e dëgjimit nuk është beninje. Ajo është e lidhur me izolimin shoqëror, depresionin, rënien kognitive dhe demencën. Humbja e dëgjimit duhet të trajtohet sa më shpejt të jetë e mundur.

Parandalimi ose trajtimi i humbjes së dëgjimit mund të zvogëlojë incidencën e demencës, thonë ekspertët, sipas të cilëve aparati i dëgjimit është opsioni i vetëm tani për tani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua 55-vjeçare është vrarë nga një tigër në kopshtin zoologjik të Zyrihut.

Një shpend që fluturon mbi plazhin Myrtle në Karolinën Jugut duke mbajtur në kthetra një peshk të stërmadh.

Ministri i Financave, Rishi Sunak inkurajoi sot britanikët të “hanë jashtë për të mbështetur” punësimin në restorante, në ditën e parë të

Ylli i muzikës pop Kate Perry, ka pranuar së fundmi depresionin dhe ankthin gjatë shtatzënisë me disa postime ‘kriptike’ në rrjetet socia

Bernie Ecclestone do të festojë në tetor 90 vjetorin, por përvecse është gjysh dhe stërgjysh, tani është bërë sërish baba.

Djali i akademikut të njohur Moikom Zeqo, Epidamn Zeqo, nga studio e “Historia ime”, foli këtë të premte për humbjen e parakohshme të të

DASHI: Si impulsivë, spontanë dhe me reflekse të shpejta, pjesëtarët e kësaj shenje janë inteligjentë dhe aktivë, kështu

Zonja e parë e Shtëpisë së Bardhë, Melania Trump është mjaft e njohur për gardërobën e shtrenjtë, por nuk janë vetëm rrobat e saj që janë

Mark Wahlberg ka bërë një njoftim që ka befasuar të gjithë ndjekësit e tij.

Turistet në plazhin Myrtle Beach, në SHBA, kanë asistuar në një skenë të pabesueshme.