Çfarë ju pëlqen për Pashkët dhe si e përjetoni atë? Shenja juaj e tregon.

Më poshtë do të lexoni se si ndiheni, si mund ta shfrytëzoni sa më mirë kohën tuaj të lirë në këtë festë të madhe të krishterë.

DASHI

Pashka, si festë, simbolizon fillimin e një epoke të re. Nuk është rastësi që e gjithë kjo përkon natyrshëm me ditëlindjen tuaj. Është koha e duhur që çdo Dash të fillojë diçka të re. Ndonjëherë një plan, projekt apo hobi mund t’ju mbushë me ankth, por shpresa dhe frymëzimi që ju jep është një vlerë… e paçmuar.

DEMI

Demi është një shenjë e Tokës dhe kontakti i tij me natyrën e bën atë të ndihet më i qetë dhe rehat. Një shëtitje në fshat, ecje, skarë apo barbeque jashtë me njerëzit e dashur është mënyra ideale për të festuar Pashkët!

BINJAKËT

Një Binjak bëhet sërish fëmijë në Pashkë! Me shenjën e tij të sunduar nga Mërkuri, zemra e tij do të mbushet me gëzim dhe për këtë arsye, ai do të mbushë me gëzim edhe ata që e rrethojnë. Madje i jepet mundësia të shkojë në ekskursionet e tij, të shoqërohet dhe të kontaktojë me shumë njerëz, gjë që i pëlqen shumë!

GAFORRJA

Hëna luan një rol shumë të madh për Gaforren, pasi është edhe planeti i tij sundues, sidomos kur kemi Hënë të Plotë. Pashka për këtë shenjë, përveçse të ngarkuar emocionalisht, është edhe një festë që ai me kënaqësi e kalon me familjen (si gjithë të tjerat gjithsesi), duke respektuar zakonet tradicionale.

LUANI

Në anën e kundërt të Gaforres, është Luani, i sunduar nga Dielli. Kjo është edhe arsyeja pse Luanët ndihen shumë më bukur në ditët e Pashkëve, veçanërisht nëse është me diell. Ata kërcejnë, këndojnë, argëtohen, festojnë, me pak fjalë, me shpirt.

VIRGJËRESHA

Virgjëresha është e lidhur me Virgjëreshën Mari, ndaj Pashkët është periudha kur ana e saj femërore “zgjohet” përsa i përket lindjes dhe kujdesit. Pashkët janë një rast që çdo Virgjëreshë të kujdeset për familjen e saj, të kujdeset për shtëpinë dhe të përqendrojë vëmendjen te gratë e jetës së saj, të cilat nuk janë askush tjetër veçse gjyshja, nëna apo vajza.

PESHORJA

Hëna e parë e Plotë e Ekuinoksit të Pranverës , siç thamë më lart, zakonisht ndodh në shenjën e Peshores, kështu që Peshorja mendon se duhet të heqë dorë nga e kaluara dhe në një farë mënyre “të ecë përpara” në të ardhmen. Pra, Pashkët zakonisht bëjnë një listë të gjërave që ai dëshiron të heqë qafe dhe ai do të jetë i lumtur nëse më në fund mund t’i heqë qafe ato.

AKREPI

Ashtu si një Jezus tjetër, edhe Akrepi “ringjallet” në Pashkë! Në përgjithësi, është një kohë ndryshimi. Tani, nëse këto kanë të bëjnë me një profesion të ri, një marrëdhënie të re ose thjesht rinovimin ose rimodelimin e hapësirës së tij, kush e di?

SHIGJETARI

Pashkët mund të festohen kryesisht nga të krishterët katolikë dhe ortodoksë, por ka ende shumë kultura të largëta që kanë Pashkët e tyre “të ngjashme”. Nëse i përkisni shenjës së Shigjetarit dhe keni mundësi, bëni një udhëtim në një nga këto vende. Përndryshe, udhëtoni brenda Greqisë në një qytet apo fshat që ka zakone të veçanta!

BRICJAPI

Me hyrjen e Diellit në Dashi, Bricjapët mendojnë se është koha për të vendosur synime të reja afatgjata të vogla apo edhe madhështore. Pra, këtë Pashkë, ata janë plot energji dhe vigjilent! Megjithatë, kur vjen puna për ta festuar, ato janë si gjithmonë… klasike!

UJORI

Pashka për një Ujor është koha ideale për të hyrë në kontakt me njerëz që i bëjnë ata të lumtur! Një mbledhje familjare, një piknik, një zakon, madje edhe pjesëmarrja e tij në një grup vullnetarësh do t’i mbushin zemrën me optimizëm.

PESHQIT

Pavarësisht nëse jeni një person thellësisht fetar apo jo, Pashkët është një kohë për ndjekje të mëtejshme shpirtërore. Të mos harrojmë se ai ka një intuitë shumë të fortë dhe tërhiqet lehtësisht në një kërkim të brendshëm. Një bisedë me miqtë apo të afërmit që ai ka mundësi të takojë, këtë festë, mund ta shtyjë të zgjerojë horizontet e tij.