Paralajmërohet cunami i rrezikshëm, mund të prekë jetën e miliona banorëve

16/10/2018 - 10:58

Ekspertët kanë paralajmëruar banorët e Sidnejit se shumë shpejt do të përballen me një cunami që është përshkruar "ekstremisht i rrezikshëm".

Ekziston mundësia që një cunam shkatërrues të kërcënojë jetën e 1.5 milionë njerëzve dhe të ndikojë në gjithë bregun e Uellsit të Ri Jugor.

Raportet Shkencore të Natyrës kanë treguar se kjo valë mund të shkaktohet nga një tërmet në Zelandën e Re.

"Është diçka që mund të ndodhë këtu dhe mund të jetë shkatërruese. Ne nuk duam që njerëzit të shqetësohen, por të informohen për këtë kërcënim të natyrës sepse mund të jetë jashtëzakonisht i rrezikshëm", njoftoi një prej ekspertëve.

Cunami mund të përmbysë plazhet e veriut, por do të ndikojë edhe Parramatta, kryesisht në perëndim të qytetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej një kohe të gjatë aktorja Olta Gixhari i ka munguar teatrit. Shumë persona e pyesin aktoren dhe i kërkojnë që të kthehet në skenë.

Një website britanik me emrin “Skyscanner”, na ndihmon të gjithëve ne që duam bileta sa më të lira avioni, hoteli e makine me qira, para

Nëse jeni të stresuara nga pamja që ka fytyra juaj këto kohë, herë nga moti i keq dhe herë nga pagjumësia, ka një zgjidhje të thjeshtë që

Ato janë dy nga moderatoret më të njohura dhe më të pëlqyera të showbizit shqiptar dhe gjithashtu janë dhe motra.

Një propozim për martesë në mes të aeroportit të Catanias në Itali nuk shkoi ashtu siç duhej.

I ftohti ekstrem me temperatura tepër të ulëta ka përfshirë rajone të gjera në Amerikë, Europë dhe Azi.

Një studim amerikan ka dalë në konkluzionin se gratë kur bien në dashuri përjetojnë ndryshime fiziologjike të ngjashme me ato të personav

Fotoja e një veze ka thyer të gjitha rekordet e pëlqimeve në Instagram, duke rrëzuar nga froni yllin e rrjeteve sociale Kylie Jenner.

Ajo u betua se do të hakmerrej dhe kështu vendosi të ushtrohet në palestër së bashku me motrën e saj.

Moderatorja e njohur Rudina Magjistari ka qenë gjithnjë mjaft e kujdesshme që të mos publikojë portretin e plotë të vogëlushes së saj Mia