Shën Valentini, historia e dashurisë që fshihet pas kësaj dite

14/02/2020 - 10:36

Dita e Shën Valentinit festohet në shumë vende të botës, megjithëse nuk është një ditë feste. Ka edhe vende që i kanë ndaluar festimet e Ditës së Shën Valentinit, si Malajzia, Indonezia, Irani, Arabia Saudite, Pakistani dhe India.

Dita e Shën Valentinit, si filloi?

Kjo ditë besohet se ka marrë emrin e një prifti nga Roma me emrin Valentin. Në këtë periudhë, Perandori Klaudius II e kishte ndaluar martesën sepse mendonte se meshkujt e martuar janë ushtarë të dobët. Por Valentini besonte se ai rregull ishte i padrejtë dhe zgjodhi që t’i martonte çiftet fshehtazi.

Kur Klaudiusi e kuptoi, e burgosuri Valentinin duke e dënuar përjetë.

Në burg, Valentini ra në dashuri me vajzën e gardianit të burgut dhe kur në 14 Shkurt u dërgua për t’u pushkatuar, ai i kishte dërguar vajzës që dashuronte një letër me nënshkrimin “Nga Valentini yt”!

Por shumë histori martirizimi u krijuan për Shën Valentinet ndër vite. Sot, Dita e Shën Valentinit është një festë zyrtare në komunitetin anglikanë dhe kishën luterane.

Dita e Shën Valentinit u shoqërua me ditën e dashurisë nga Jeffrey Choser në mesjetën e vonë, kur lulëzoi kultura e dashurisë kalorëse. Në shekullin e 18 Anglia evoluoi dhe të dashuruarit mund ta shprehin dashurinë e tyre përmes luleve, dhuratave ose kartolinave.

Në Evropë, çelësat e Ditës së Shën Valentinit iu dhanë të dashuruarve “si një simbol romantik dhe ftesë për të zhbllokuar zemrat e tyre”. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

14-vjeçarja Anna medenese, 14 vjeçe, nuk ia ka dalë dot.

Një mësuese angleze ka humbur jetën, pasi mori një mbidozë qetësuesish, ndërsa vuante nga infeksioni i traktit urinar. Urgjenca nuk iu pë

Elia Zaharia është nga ato vajza që njihet menjëherë për shkak të stilit të flokëve, të cilit i qëndron besnike prej vitesh, por edhe ngj

Tanimë në majat e karrierës së tij, blogeri, prezantuesi, tekstshkruesi, dhe kritikuesi Olti Curri, ka gjetur pak kohë dhe është rikthyer

Kohët e fundit në media është përfolur gjatë një qytet italian, i cili i shiste shtëpitë e tij për një kosto më pak se 1 euro për sa kohë

Ata nuk kanë shumë kohë që janë martuar. Por aktorja turke Amina Gulse dhe futbollisti Mesut Ozil së shpejti do bëhen prindër për herë të

Virusi vdekjeprurës koronavirus, i ka marrë jetën edhe regjisorit të njohur kinez, Chang Kai, bashkë me familjen e tij.

Atletja shqiptare, Luiza Gega, e cila u shpall kampione Ballkani në lojërat e mbyllura në Turqi, ka folur pasditen e djeshme për stërvitj

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli sot historinë e dhimbshme të 23-vjeçares Ela Shpata. Ela ka lindur dhe është rritur në një fshat

Hakerat kanë sulmuar databazën e të dhënave personave të klientëve që kanë qëndruar në hotelet luksoze MGM.