Në intervistën e tij për La Stampa, mesfushori i Interit, Henrikh Mkhitaryan, ka folur edhe për Simone Inzaghin, pas fitores së Scudettos:

“Ai na stimulon shumë. Ai jeton për futbollin: ai i njeh të gjithë lojtarët në ligat evropiane.

“Unë kam qenë gjithashtu një mbret i kupave. Ato janë të rëndësishme. Në futboll është të luash dhe të fitosh trofe. Gjithmonë kam ëndërruar për një kampionat në Francë, Gjermani, Angli, Itali apo Spanjë. E kam arritur në moshën 35-vjeçare. ” – tha ai.