Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se ka shqetësime legjitime se një Luftë e Tretë Botërore mund të shpërthejë.

Bota “ka ardhur sërish në buzë të humnerës”, tha presidenti i aleatit më të ngushtë të Rusisë.

Por është marrëzi e plotë të mendosh se Rusia po përgatitet të sulmojë vendet baltike. shtoi ai.

“Tani ne jemi të mbuluar fjalë për fjalë me një valë informacioni të të ashtuquajturës parandjenjë të luftës së tretë botërore, të cilën një dembel ende nuk e ka përmendur. Dhe ka arsye për këto frikëra,” tha  Lukashenko.

“Do të doja ta karakterizoja fazën aktuale të konfrontimit qytetërues midis Lindjes dhe Perëndimit si më poshtë: maskat janë hequr plotësisht.”

Presidenti njoftoi se ushtria e tij kishte marrë një arsenal të ri armësh, duke përfshirë dy divizione raketore anti-ajrore dhe dy divizione të sistemeve raketore Iskander-M.