Ferrari i Michael Schumacher-it, fitues i kampionatit botëror, pritet të shitet për më shumë se 8 milionë paund në ankand.Legjenda e F1, 53 vjeç, fitoi shtatë tituj midis 1994 dhe 2004, pesë të fundit prej të cilëve erdhën me ekipin ikonik italian të garave.Dhe tani makina Ferrari e gjermanit të vitit 2003, e cila ndihmoi Schumacher të fitonte pesë gara në rrugën e tij drejt titullit, do të dalë në shitje në një ankand në Gjenevë të premten.Arritja supreme e inxhinierisë e pa atë duke eklipsuar Juan Manuel Fangio për t’u bërë makina e parë ndonjëherë që fitoi gjashtë kampionate botërore F1.

Tani, dikush do të jetë në gjendje të zotërojë një pjesë të pabesueshme të kujtimeve të garave me makina.Vincent Luzuy, asistent ekzekutiv i drejtorit të shitjeve të RM Sotheby, të cilët po e nxjerrin në ankand makinën, shpjegoi pse është një mall kaq i çmuar.Ai tha për Reuters: “Është e veçantë sepse kjo makinë është një nga katër makinat e vetme me më shumë se katër fitore në historinë e Ferrarit dhe veçanërisht me një nga shoferët më të aftë të gjeneratës së tij, Michael Schumacher.”“Chassis 229″ Ferrari do të shitet rreth 8.4 milionë paund në ankand pasi tifozët e F1 mblidhen për të provuar të kapin makinën.