Manchester United synon të nënshkruajë me Gleison Bremer nga Juventusi në merkaton e verës.

Raphael Varane po i afrohet fundit të kontratës me “Djajtë e Kuq”, të cilët janë në merkato për një zëvendësim afatgjatë të ish-yllit të Real Madrid.

Ata kanë ide të ndryshme në mendje, por Bremer është prioritet në listën e tyre të ngushtë, sugjerojnë mediat italiane.

Sipas La Gazzetta Dello Sport, Bremer po tërheq interes serioz nga Man Utd, i cili tani po përgatit ofertën e tyre që do të testojë ndjeshëm vendosmërinë e Juventusit.

Juventusi dëshiron të mbajë mbrojtësin brazilian, por ka vendosur një çmim prej 60 milionë eurosh për të. Raporti pretendon se Man Utd është gati të bëjë një ofertë që skuadra e Serie A do ta ketë të pamundur ta refuzojë.

Prandaj, duket se Man Utd është i gatshëm të shpenzojë diku afër vlerës prej 60 milionë eurosh për ta sjellë Bremerin në Premier League për herë të parë në karrierën e tij.

Ky çmim do ta bënte atë mbrojtësin e dytë më të shtrenjtë te United, pas Harry Maguire dhe pak mbi Lisandro Martinez.

Largimi i Bremerit do të ishte një goditje për Juventusin, i cili rinovoi kontratën e tij vetëm në dhjetor për ta lidhur atë deri në vitin 2028, por çdo lojtar ka një çmim.

Nga ana tjetër, Juventusi po krijon një plan vazhdimësie në rast se humbet Bremer nga Man Utd.

Sipas La Gazzetta, katër emra janë në shqyrtim. Objektivi kryesor i bardhezinjtë do të ishte Riccardo Calafiori i Bologna, por ata po mbajnë gjithashtu kontrolle për Reinildo Mandava nga Atletico Madrid, Strahinja Pavlovic nga Salzburg dhe Lloyd Kelly nga Bournemouth.