Kylian Mbappe dërgoi një mesazh kundër ekstremit të djathtë mes trazirave politike të shkaktuara nga humbja e partisë së Macron në zgjedhjet evropiane dhe vendimi i presidentit francez për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme . 

“Është diçka që nuk ka ndodhur kurrë më parë. Dhe kjo është arsyeja pse unë dua t’u drejtohem të gjithë francezëve dhe gjithashtu të rinjve. Ne jemi një brez që mund të bëjmë një ndryshim. Ne shohim ekstremistët që trokasin në derën tonë dhe kemi mundësinë për të formësuar të ardhmen e vendit tonë”, tha Mbappe në konferencën për shtyp përpara ndeshjes hapëse të Francës në Euro 2024 kundër Austrisë. 

Superylli francez qëndroi në anën e shokut të skuadrës Marcus Thuram, duke thënë: Jam dakord me këndvështrimin e tij. Unë kam të njëjtën gjë për diversitetin, tolerancën dhe respektin. Ndeshja kundër Austrisë është e rëndësishme. Por ka një situatë që është më e rëndësishme se kjo. Jam kundër mendimeve dhe ideve ekstreme që përçajnë njerëzit. Unë dua të jem krenar që përfaqësoj Francën, nuk dua të përfaqësoj një vend që nuk korrespondon me vlerat e mia, me vlerat tona. 

Në të njëjtën kohë, ai nuk përjashtoi mundësinë e ndonjë lëvizjeje nga ai dhe shokët e tij para fillimit të ndeshjes kundër Austrisë: Ne duam të mbrojmë ekipin, por e kemi menduar dhe besoj se do të bëjmë diçka. Prandaj mbajini sytë hapur. Na thuhet të mos e përziejmë politikën me futbollin, por këtu po flasim për një situatë shumë të rëndësishme, më të rëndësishme se loja. Situata në vendin tonë është kritike dhe ne duhet të veprojmë.