Mëlçia ka aftësinë të veprojë si një filtër për trupin që pengon substancat më të rrezikshme të hyjnë në qarkullimin e gjakut.

Ka edhe vetinë e “vetëpastrimit”, por shpesh për shkak të një stili jetese dhe ushqimi jo të shëndetshëm, nuk e ndihmojmë mëlçinë të bëjë punën e saj.

Mëlçia rëndohet kur hamë sasi të tepërta ose konsumojmë ushqime të përpunuara ose të skuqura, kur pimë shumë alkool ose pije të gazuara dhe me sheqer.

Le të shohim ushqimet “roje” të mëlçisë që e ndihmojnë atë për t’u detoksifikuar dhe të ndihmojë në funksionimin e mirë të mëlçisë, por edhe shëndetin e përgjithshëm të mirë të organizmit.

Panxhari

Panxhari mbron mëlçinë duke i siguruar trupit antioksidantë, vitaminë A, vitaminë B6 dhe hekur. Pektina që ato përmbajnë mendohet se ndihmon në eliminimin e toksinave të depozituara në mëlçi.

Me ndihmën e pektinës, trupi “largon” toksinat e rrezikshme dhe nuk i lejon ato të hyjnë në qarkullimin e gjakut.

Nuk është rastësi që panxhari përdoret tradicionalisht për të “pastruar” mëlçinë dhe për të parandaluar një sërë sëmundjesh.

Panxhari dhe karotat janë të pasura me flavonoide dhe beta-karoten. Ngrënia e këtyre perimeve specifike mund të përmirësojë funksionin e mëlçisë.

Brokoli

Falë përbërjes së tij të pasur me antioksidantë, por edhe për shkak të fibrave bimore dhe klorofilit që përmban, ndihmon mëlçinë dhe trupin në tërësi për të hequr qafe substancat e dëmshme.

Perimet krucifere si brokoli, lulelakra dhe lakra nxisin prodhimin e enzimave të mëlçisë që kontribuojnë në funksionimin e duhur të tretjes dhe largimin e toksinave nga trupi.

Spinaqi

Perimet me gjethe jeshile si spinaqi si dhe marule dhe rukola janë veçanërisht ushqyese. Mendohet se ato nxisin, ndër të tjera, stimulimin e mëlçisë.

Falë përmbajtjes së lartë të vitaminave, mineraleve dhe substancave të forta antioksidante, ato kontribuojnë në eliminimin e substancave të rrezikshme nga trupi, duke formuar një mekanizëm të fortë mbrojtës për mëlçinë.