Jose Mourinho nuk mund të qëndrojë pa krijuar polemikë. Në konferencën për shtyp para ndeshjes së radhës në Serie A, atë në transfertë ndaj Sassuolos, tekniku i Romës shënjestroi arbitrin e vendosur për të ndarë drejtësinë në këtë sfidë. Sipas Mourinhos, një si Marcenaro nuk ka qëndrueshmërinë e duhur për nivelin e ndeshjes mes Sassuolos dhe Romës. Kjo deklaratë nuk ka kaluar pa u vënë re me Federatën Italiane të Futbollit që tashmë ka nisur një hetim për teknikun e verdhekuqve.

“Kundër Sassuolos kemi pasur gjithnjë vështirësi. Pastaj më duhet të tregohem i sinqertë, më shqetëson edhe arbitri. Na ka gjykuar disa herë dhe mendoj se nuk ka qëndrueshmërinë për një sfidë të këtij niveli. Profili i tij bën që unë të mos jem i qetë, jam njësoj i shqetësuar edhe për VAR-in”, u shpreh Mourinho. Kështu, Federata ka nisur hetimin për deklarata që dëmtojnë imazhin e arbitrit dhe mbetet për t’u parë në ditët në vijim nëse do të ketë apo jo një pezullim për Mourinhon.