Zjarret shkatërruese që shpërthejnë në pjesë të Kilit kanë vrarë më shumë se 100 njerëz, thanë autoritetet të dielën, ndërsa paralajmëruan se numri i të vdekurve do të rritet.

Shërbimi Kombëtar i Kilit për Parandalimin dhe Reagimin ndaj Fatkeqësive tha se të paktën 112 njerëz kanë vdekur deri më tani. Zyrtarët thanë gjithashtu se janë identifikuar 32 trupa, janë kryer 38 autopsi dhe 10 kufoma janë gati për t’u dorëzuar te të afërmit. Pamjet ajrore nga komuna El Olivar treguan dhjetëra automjete të djegura së bashku me shumë shtëpi të shndërruara në hi.  Aktualisht janë 161 zjarre aktive në të gjithë vendin, tha Shërbimi Kombëtar i Kilit për Parandalimin dhe Reagimin ndaj Fatkeqësive (SENAPRED).

Drejtori i SENAPRED, Álvaro Hormazábal tha pwr CNN, se zjarrfikësit kishin kontrolluar 102 prej atyre zjarreve, por ende po luftojnë me 40 të tjerë. Nëntëmbëdhjetë zjarre janë nën vëzhgim aktualisht, shtoi Hormazábal. Presidenti Gabriel Boriç shpalli gjendjen e jashtëzakonshme pasi qytetet bregdetare si Viña del Mar dhe Valparaiso u mbytën në tym. Banorët që jetojnë në rajonet qendrore u detyruan gjithashtu të evakuojnë shtëpitë e tyre. Duke folur në një konferencë shtypi të mbajtur pas vizitës në zonat e prekura të dielën, Boriç ngriti frikën se numri i të vdekurve do të “rritej ndjeshëm”.

Në një deklaratë televizive të shtunën, Boriç tha se ministria e mbrojtjes do të vendosë më shumë njësi ushtarake në zonat e prekura, me të gjitha burimet e nevojshme të vëna në dispozicion. Ai shpalli të hënën dhe të martën si ditë zie kombëtare për viktimat e zjarrit. Ndryshimet klimatike dhe fenomeni i motit El Nino janë forcat shtytëse pas një planeti gjithnjë e më të ngrohtë, thonë shkencëtarët, duke i bërë më të mundshme ngjarjet si valët e të nxehtit dhe zjarret.

Zjarret e egra janë intensifikuar në mbarë globin , duke dhënë një kujtesë të qartë se si kriza klimatike po ngre jetë dhe duke shkaktuar miliarda dollarë dëme në vit. Dhe kjo vetëm do të përkeqësohet, sipas ekspertëve. “Zjarret e pakontrollueshme dhe shkatërruese po bëhen pjesë e pritshme e kalendarëve sezonalë në shumë pjesë të botës”, tha Programi i Mjedisit i OKB-së në një raport të botuar në 2022. Sipas raportit të OKB-së, numri i ngjarjeve ekstreme të zjarreve do të rritet deri në 14% deri në vitin 2030. Deri në vitin 2050, rritja do të rritet në 30%. Kolumbia fqinje luftoi me zjarret e fundit , duke shpallur një fatkeqësi dhe gjithashtu duke bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare për të luftuar flakët.

Ekuipazhet e urgjencës në terren në Kili po i japin përparësi zjarreve në qytetin port të Valparaíso për shkak të afërsisë së tij me zonat urbane. Zyrtarët lokalë thanë se 372 banorë u raportuan të zhdukur. I vendosur rreth 70 milje (113 kilometra) në veriperëndim të kryeqytetit Santiago në bregun e Kilit, Valparaiso është një destinacion popullor turistik i njohur për shtëpitë e tij shumëngjyrëshe, kodrat idilike dhe qytetin e tij të vjetër historik. Valeria Melipillán, kryetarja e qytetit Quilpué, kryeqyteti i provincës Marga Marga në rajonin qendror Valparaíso të Kilit, tha për CNN Kili se zjarret janë “ndoshta më të mëdhatë” në rajon. Gati 1,400 shtëpi në komunë janë dëmtuar, shtoi Melipillán.

Ministri i Financave i Kilit Mario Marcel u tha gazetarëve të dielën se vlerësimet paraprake për dëmet në rajonin e Valaparaiso pritej të arrinin “qindra miliona dollarë”. Ndërsa përpjekjet e evakuimit kishin qenë efikase, disa që jetonin në zonat e prekura nuk donin të lironin shtëpitë e tyre, thanë zyrtarët lokalë të kërkim-shpëtimit.

Rodrigo Mundaca, guvernatori i Valparaiso, tha se shtetrrethimi ishin vendosur në qytetet Viña del Mar, Quilpué, Villa Alemana dhe Limache për të lejuar autoritetet të përqendrohen në luftimin e flakëve. Papa Françesku, i cili vjen nga Argjentina e afërt, u bëri thirrje njerëzve që të “luten për viktimat e vdekura dhe të plagosura të zjarreve shkatërruese që kanë prekur Kilin qendror”. Të paktën një person është arrestuar deri më tani në lidhje me zjarret. Sipas policisë, burri ndodhej në shtëpinë e tij në qytetin Talca në Kilin qendror duke bërë punë saldimi kur një zjarr filloi aksidentalisht dhe u përhap në kullotat aty pranë.