Paulo Fonseca do të jetë trajneri i ri i Milanit. Klubi kuqezi njoftoi në faqen zyrtare se është nënshkruar kontrata me teknikun portugez për tri vite.

“AC Milan njofton se i ka besuar menaxhimin teknik të ekipit të parë Paulo Fonseca. I lindur në Nampula në Mozambik më 5 mars 1973, Paulo Fonseca filloi karrierën e tij si trajner në vitin 2005, duke filluar nga skuadra e të rinjve të Estrela Amadora-s dhe më pas vazhdoi, në mesin e profesionistëve, në ligat e vogla portugeze përpara se të transferohej te Porto, ku fitoi Superkupën e Portugalisë, trofeun e tij të parë si trajner. Klubi i ofron një mirëseardhje të ngrohtë Paulos dhe bashkëpunëtorëve të tij”, thuhet në komunikatën e Milanit.

“Një nder, një krenari, një përgjegjësi. Forza Milan!”, shkruajti trajneri portugez në kanalet e tij sociale.

Inline image

Pas një magjie te Braga, me të cilën fitoi Kupën e Portugalisë, ai drejtoi Shakhtar Donetsk për tre sezone, ku fitoi shtatë trofe dhe grumbulloi 103 fitore në 139 ndeshje.

Në vitin 2019 ai bëri debutimin e tij në kampionatin italian me AS Roma, skuadër me të cilën arriti në gjysmëfinalen e Europa League në vitin 2021.

Nga vera e vitit 2022, Fonseca ishte trajneri i Lille dhe i dha fund aventurës së tij në Francë pas dy sezoneve, ku arriti ta kualifikoj ekipin në kompeticionet europiane.