Sot vendi ynë do të vijojë të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike.

Moti parashikohet me alternime vranësirash si dhe kthjellime pas orëve të mesditës.

Era do të jetë me drejtim juglindje-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare fiton shpejtësi deri 10m/s. Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 1-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:
në zonat malore -3 deri 8°C
në zonat e ulëta 0 deri 17°C
në zonat bregdetare 2 deri 16 °C