Të paktën 29 palestinezë u vranë në pritje të ndihmës, në dy sulme të veçanta izraelite në Rripin e Gazës të enjten, tha Ministria e Shëndetësisë e Gazës.

Në incidentin e parë, zyrtarët palestinezë shëndetësorë në Rripin e sunduar nga Hamasi thanë se tetë persona u vranë në një sulm ajror në një qendër shpërndarjeje ndihme në kampin Al-Nuseirat në Rripin qendror të Gazës.

Më vonë, të paktën 21 persona u vranë dhe më shumë se 150 u plagosën nga të shtënat me armë izraelite në një turmë që priste kamionët e ndihmës në një rrethrrotullim verior të Gazës, tha Ministria e Shëndetësisë e Gazës.

Në një deklaratë, ushtria izraelite mohoi të sulmonte qendrat e ndihmës, duke i përshkruar raportet si “të rreme”.

“Ndërsa IDF e vlerëson incidentin me tërësinë që meriton, ne i bëjmë thirrje medias që të bëjë të njëjtën gjë dhe të mbështetet vetëm në informacione të besueshme”, thuhet në deklaratë.

Konflikti i Gazës ka zhvendosur shumicën e popullsisë 2.3 milionëshe të enklavës. Skena kaotike dhe incidente vdekjeprurëse kanë ndodhur gjatë shpërndarjes së ndihmave, ndërsa njerëzit e uritur të dëshpëruar përpiqeshin për ushqim.

Më 29 shkurt, autoritetet palestineze shëndetësore thanë se forcat izraelite vranë më shumë se 100 palestinezë teksa prisnin një dërgesë ndihme pranë qytetit të Gazës. Izraeli fajësoi për vdekjet turmat që rrethuan kamionët e ndihmave, duke thënë se viktimat ishin shkelur.