Një vullkan ka shpërthyer në gadishullin Reykjanes të Islandës jugperëndimore pas disa javësh të tërmeteve intensive. Shpërthimi filloi në veri të qytetit në orën 22:17 me orën lokale, sipas zyrës Islandeze Met.

Rreth 4,000 njerëz u evakuuan më parë nga qyteti i peshkimit Grindavik dhe banja gjeotermale Blue Lagoon aty pranë u mbyll.

Rajoni rreth kryeqytetit Reykjavik ka përjetuar një rritje të aktivitetit të tërmeteve që nga fundi i tetorit.

Imazhet dhe videot e postuara në mediat sociale treguan llavën që shpërtheu nga vullkani vetëm një orë pasi u zbuluan disa tërmete dhe ngjarje sizmike.

Zyra e Meteorologjisë tha se shpërthimi ndodhej rreth 4 km në veri-lindje të Grindavik dhe aktiviteti sizmik po lëvizte drejt qytetit dhe ishte shumë herë më shumë se shpërthimet e mëparshme në gadishullin Reykjanes në vitet e fundit.

Gjatësia e çarjes në vullkan është rreth 3.5 km, me llavë që rrjedh me një shpejtësi prej rreth 100 deri në 200 metra kub në sekondë, shtoi ai.

Presidenti Gudni Johannesson tha se mbrojtja e jetëve ishte prioriteti kryesor, por se do të bëhej çdo përpjekje për të mbrojtur edhe strukturat.

Në prill 2010, shpërthimi vullkanik Eyjafjallajokull shkaktoi mbylljen më të madhe të hapësirës ajrore evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore, si rezultat i një reje të madhe hiri. Humbjet u vlerësuan midis 1.5 dhe 2.5 miliardë euro.