Tregu i trajnerëve duket vërtet i ndërlikuar këtë vit. Ndryshimet e parashikuara tashmë nga emrat kryesorë të futbollit europian po shkaktojnë një efekt domino që vështirë të parashikohet.

Si të mos mjaftonte kjo, Pep Guardiola mendoi të “ndezte” më shumë situatën duke zbuluar dëshirën e tij për të qenë një ditë trajner i një kombëtareje:

“Nuk e di kush më merr… Por unë do të doja të drejtoja një kombëtare. Nuk e di kur, pas 5, 10 apo 15 vitesh, por do të doja të merrja pjesë në një Botëror si trajner, do të doja të kisha përvojën e të jetuarit në një Botëror, një Kampionatin Evropian, një Kupë Amerikë”, tha Pep.

Në fund të fundit, trajneri spanjoll ka fituar gjithçka në karrierën e tij si trajner dhe për këtë arsye duhen stimuj të rinj, edhe për të frenuar kritikat e shumta që e kanë përfshirë javët e fundit në lidhje me qëndrimin e Manchester Cityt:

“Kur arrin atje dhe je në majë, të gjithë duan të të hedhin nga lart. Duan ti heqin kreditin. Por një herë është para, një herë tjetër është Lionel Messi, një herë tjetër është që Bayern gjithmonë fiton… Ata janë ulur atje duke të parë, por kush punon dhe jeni ju që mund ta bëni këtë, jo ata”, tha Guardiola në një intervistë për ESPN.

Gjithashtu ai theksoi se sukseset e tij nuk janë rastësi, por kanë ardhur vetëm falë punës.

“Nëse bëj keq, shkoj në shtëpi. Me lojtarët e mi, ekipin tim dhe klubin tim. Kur mbërrita në Barcelonë, 86% nuk ​​më donin. Por më mirë të mbërrish kështu sesa ‘ah, gjithçka është perfekte’. Bind njërin, tjetrin. Unë preferoj që njerëzit të kenë dyshime. Unë kam nevojë që ju të mos e besoni, kjo më jep energji të pabesueshme. Kështu që unë do t’ju tregoj. Nuk është një karakteristikë ekskluzive për Haaland ose Guardiolën. Kështu është. Presin që të mos shënojë 56 gola. Ata presin që ai të dështojë. Kështu është. Gjithmonë ka qenë kështu. Me Pelé, Romário, Ronaldo, Rivaldo, Neymar. Me të gjithë. Gjithmonë kështu dhe do të jetë gjithmonë. Nëse dëshiron ta luftosh, je i humbur. Në vend të kësaj ju duhet të mendoni: ‘Kur arbitri i bie bilbilit, unë luaj, ju jo. Tani do t’ju vërtetoj se keni gabim, se unë kam të drejtë.” Forca që kanë sportistët e mi, sot dhe gjithmonë, është sporti”, përfundoi Guardiola.