Të gjithë kanë nevojë për pak relaksim në fundjavë. Por është e rëndësishme të mbani zakonet tuaja të mira në mënyrë që të mos zhbëni rezultatet e mira të javës së kaluar. Ja se si.

Më në fund të premten! Pas një jave të plotë, me punë, zgjim në mëngjes, palestër dhe ushqime të kujdesshme, më në fund ka ardhur momenti kur mund të bëni një pushim nga përditshmëria juaj e përcaktuar rreptësisht: Qëndroni zgjuar deri vonë, qëndroni larg stërvitjes tuaj për pak kohë dhe trajtojini vetes një vakt të përzemërt të delikatesës tuaj të preferuar.

Ju mund të mendoni se një pushim i shkurtër nga një mënyrë jetese ndryshe e kujdesshme nuk është gjë e madhe. Megjithatë, në realitet, pasojat e keqbërjeve të fundjavës na shoqërojnë në javën e re. Kështu që e gjithë ajo punë e vështirë që bëni gjatë javës mund të prishet plotësisht nga shpërqendrimet me vlerë një ose dy ditë. Një studim i Universitetit Cornell zbuloi se njerëzit priren të peshojnë pak më shumë të hënën sesa të premten. Pesha megjithatë, nuk është problemi i vetëm.

Nga orari juaj i gjumit deri te nivelet tuaja të stresit, këtu janë disa mënyra të thjeshta për të adoptuar një rutinë të shëndetshme fundjave që do t’i mbajë të paprekura qëllimet tuaja për javën:

Mos e fikni orën me zile

Sigurisht, ndjenja e të mos vendosjes së alarmit për mëngjesin tjetër është e mrekullueshme. Megjithatë, hulumtuesit në Universitetin e Arizonës-Tuscon zbuluan se “lag-jet sociale” – domethënë, mospërputhja midis orës sonë të trupit dhe rutinës sonë të gjumit të fundjavës për shkak të aktiviteteve shoqërore – përfundon duke na bërë të ndihemi më të lodhur dhe me humor të keq. sesa nëse keni ndjekur një orar të qëndrueshëm të gjumit gjatë gjithë ditëve. Përveç kësaj, ekspertët kanë zbuluar se gjumi i parregullt mund të ketë disa pasoja të rënda shëndetësore. Për çdo një orë që ndryshon gjumi, rreziku i sëmundjeve të zemrës rritet me 11%. Për të ndihmuar veten të qëndroni të qëndrueshëm në mëngjes dhe në fundjavë, planifikoni një aktivitet jashtë, si për shembull një takim për mëngjes me një mik.

Dilni nga dieta juaj me një vakt, jo gjatë gjithë fundjavës

Të ushqyerit ndjek një logjikë të ngjashme Provat kërkimore tregojnë se konsumimi i ushqimeve të pashëndetshme arrin kulmin në fundjavë. Ju mund të mendoni se nuk do t’i bënit shumë dëm dietës suaj nëse do të largoheshit për disa ditë, por një studim i kryer nga studiues në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Uashingtonit zbuloi se njerëzit që mbanin dietë në mënyrë strikte gjatë gjithë javës dhe u larguan. fundjavave, jo vetëm që nuk humbën peshë, por në fakt shtuan mesatarisht 0.17 kg në javë.

Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të shijoni ushqimet tuaja të preferuara “mëkatare” . Përkundrazi, në fakt, është e rëndësishme të përfshini “cheat meals” në dietën tuaj të shëndetshme. Por sigurohuni që çrregullimet e të ngrënit të kufizohen në një vakt dhe të mos përhapen gjatë gjithë fundjavës. “ Ekziston një komponent psikologjik për të ushqyerit jo të shëndetshëm. Pa shpërblime, ndjekja e një diete të shëndetshme mund të bëhet e pamundur. Duke ditur se ka një vakt shpërblimi gjatë javës do ta mbajë motivimin tuaj më të fortë , “tha Jillian Guinta, një profesore në Departamentin e Shëndetit dhe Edukimit Fizik në Universitetin Seton Hall.

Bëjeni stërvitjen tuaj të ndihet më pak si një detyrim – por mos e anashkaloni atë

Pas një jave stërvitje të vështirë, vjen fundjava, kur thjesht dëshironi të pushoni. Askush nuk mund t’ju fajësojë për këtë, por është e rëndësishme të merrni së bashku zakonet tuaja të ditës së javës dhe të fundjavës. Mungesa e ushtrimeve është pjesërisht përgjegjëse për shtimin e peshës në fundjavë. Nëse dëshironi t’i jepni ushtrimit tuaj një dimension tjetër, duke e bërë atë më shumë si një aktivitet të këndshëm sesa një detyrim, bëni një shëtitje në park ose në ndonjë hapësirë ​​të këndshme në natyrë. Të qenit jashtë ka një sërë përfitimesh shtesë shëndetësore, të tilla si përmirësimi i fokusit dhe vëmendjes, rritja e lumturisë dhe reduktimi i stresit.

Koha për t’u socializuar!

Mes punës dhe angazhimeve të tjera gjatë javës, gjetja e kohës për t’u shoqëruar është pothuajse e pamundur. Megjithatë, socializimi , kontakti me njerëzit e tjerë dhe pjesëmarrja në aktivitete ka, nga ana tjetër, efekte të rëndësishme në shëndet. Socializimi nuk është vetëm i mirë për shëndetin tuaj mendor dhe emocional, por edhe për shëndetin e trurit tuaj. Një studim i botuar në Gazetën Amerikane të Shëndetit Publik zbuloi se gratë e moshuara që kishin një jetë të fuqishme shoqërore reduktuan rrezikun e tyre të çmendurisë dhe vonuan ose parandaluan rënien njohëse. Një studim tjetër nga Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit zbuloi se njerëzit që kishin jetë aktive shoqërore në të 50-at dhe 60-at e tyre përjetuan ritme më të ngadalta të rënies së kujtesës në krahasim me ata që bënin jetë më të izoluar. Për më tepër, një studim i kryer në Universitetin Brigham Young krahasoi efektet e izolimit social dhe të vetmisë me obezitetin.

Bëni një dush të ngrohtë

Rreziqet e stresit kronik tani janë të njohura gjerësisht. Por pa marrë parasysh se sa shumë përpiqeni ta menaxhoni atë, ndonjëherë me të vërtetë duket sikur është jashtë kontrollit. Përgjegjësitë e jetës së përditshme mund të ndikojnë negativisht në shëndetit mendor, ndaj është e rëndësishme të përfitoni nga relaksimi i fundjavës dhe të përdorni kohën tuaj të lirë për t’u kujdesur për veten. Pra, çfarë ka më mirë se të mbushni vaskën tuaj me ujë të nxehtë, të ndizni disa qirinj aromatike dhe të relaksoheni?

Me një banjë të ngrohtë, temperatura e trupit rritet dhe më pas ftohet shpejt, duke shkaktuar relaksim dhe përgatitjen e trupit për gjumë më të thellë dhe cilësor. Në të njëjtën kohë, një banjë relaksuese ul presionin e gjakut, duke kontribuar më tej në uljen e stresit.

Një përfitim tjetër i papritur është se kur jeni të lagur, ju digjni kalori: Studiuesit nga Universiteti Loughborough zbuluan se relaksimi në një banjë të nxehtë mund të djegë deri në 130 kalori, njësoj si të ecni për gjysmë ore.