Dy skiatorë britanikë janë vrarë nga një ortek në Mont Blanc në Francë.

Autoritetet gjetën të vdekur një nënë 54-vjeçare dhe djalin e saj 22-vjeçar nën dëborë që goditi një gropë të ngushtë rreth Saint-Gervais, një vendpushim pranë Chamonix, të enjten pasdite.

Zyrtarët besojnë se mund të jetë shkaktuar nga dy turistët e skive që ishin me lart familjes britanike, duke bërë ski në kuloirin Pirolettes.

Nëna dhe djali kishin bërë ski me tre anëtarë të tjerë të familjes dhe një instruktor të pavarur të skive, të cilin e njihnin prej disa vitesh, tha të premten Zyra e Prokurorit Publik të Bonneville.

Askush në familje nuk kishte veshur një transmetues orteku, i cili lëshon një sinjal të heshtur që mund të zbulohet nëse groposet nën dëborë.

Një operacion i madh kërkim-shpëtimi u nis menjëherë, duke përfshirë rreth 20 shpëtimtarë, dy ekipe qensh, një mjek dhe dy helikopterë.