Politikani opozitar i burgosur, Vladimir Kara-Murza, tha në një shkëmbim letrash me blogeren Anna Yarovaya, se regjimi i presidentit rus, Vladimir Putin, bazohet “ekskluzivisht në frikë dhe apati” dhe do të shembet në “të ardhmen e parashikueshme”.

Kara-Murza, 42-vjeçar, po vuan një dënim prej 25 vjetësh burgim, nën akuzat për tradhti të lartë dhe diskreditim të ushtrisë ruse të përfshirë në pushtimin e vazhdueshëm të Ukrainës, të cilin ai, mbështetësit e tij dhe grupet e të drejtave të njeriut e kundërshtojnë dhe e quajnë të motivuar politikisht.

Në letrat e publikuara në kanalin Telegram nga Yarovaya gjatë fundjavës, ai shkruan se ishte i tronditur nga lajmi i 16 shkurtit për vdekjen e një politikani tjetër kryesor të opozitës, Aleksei Navalny, në një burg në Arktik, dhe nuk kishte dyshim se Putini ishte “personalisht përgjegjës”.

“Që në sekondën e parë [pas dëgjimit të lajmit] e dija me siguri se Vladimir Putin ishte personalisht përgjegjës për vdekjen e Aleksei Navalnyt dhe se një vrasje politike u krye me urdhër të tij, pavarësisht nëse ishte rezultat i një torturimi të krijuar qëllimisht, kushte apo helmim të përsëritur”, shkroi Kara-Murza.

Ai shtoi se nuk ishte në dijeni se si reaguan të burgosurit e tjerë ndaj lajmit, pasi ai po mbahet i vetëm në një pjesë ndëshkuese të burgut në qytetin siberian, Omsk, dhe nuk ka asnjë kontakt me të burgosur të tjerë.

Sipas tij, një politikan i besueshëm nuk mund të jetojë jashtë vendit, kështu që politikanët e opozitës si ai dhe kritikët e burgosur të Kremlinit, si Ilya Yashin, Andrei Pivovarov dhe Navalny, nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të qëndrojnë në Rusi ose të kthehen në Rusi për të sfiduar autoritetet.

“Për një politikan publik, është çështje etike dhe përgjegjësie politike… Nëse u bëni thirrje njerëzve të qëndrojnë kundër regjimit autoritar, nuk mund ta bëni këtë nga një distancë e sigurt, duhet të ndani rreziqet me bashkatdhetarët tuaj”, shkroi Kara-Murza.

Në një letër, ai shkroi gjithashtu se si historian ai beson se historia ka ligjet dhe logjikën e saj zhvillimore që askush nuk mund t’i “anulojë”.

“Le të shohim hartën e Evropës – vetëm 35 vjet më parë, gjysma e vendeve atje ishin autoritare. Sot ka vetëm dy vende në Evropë që nuk janë të lira – Rusia dhe Bjellorusia. Dhe nuk ka dyshim se këto dy bastione janë gjithashtu të përkohshme”, theksoi ai.

“Unë absolutisht nuk kam asnjë dyshim se në një të ardhme shumë të parashikueshme, Rusia do të bëhet një demokraci, ose siç i pëlqente të thoshte Aleksei Navalnyt – një vend normal evropian”, tha ai.

“Regjimi i Putinit bazohet ekskluzivisht në frikë dhe apati. Autoritetet duan që shoqëria ruse të jetë e ndarë, e dëshpëruar, e demoralizuar,” shkroi Kara-Murza.

“Por ju e mbani mend atë që tha Aleksei Navalny… Ndryshimet nuk do të vijnë në Rusi nga jashtë… Vetëm kur vetë shoqëria ruse të ndalojë së toleruari atë që po ndodh, kur të kuptojë forcën e saj, identitetin e saj dhe përgjegjësinë e saj për të ardhmen, ndryshimet në Rusi do të bëhen të pashmangshme. Kur kjo të ndodhë varet vetëm nga ne”, ka shkruar Kara-Murza.

Kara-Murza, i cili mban pasaporta ruse dhe britanike, u arrestua fillimisht në prill të vitit 2022 pasi u kthye në Rusi nga jashtë dhe u akuzua për mosbindje ndaj një oficeri policie.

Ai u akuzua më vonë për diskreditimin e ushtrisë ruse, një akuzë që rrjedh nga agresioni i plotë i Rusisë në vitin 2022 kundër Ukrainës dhe një shtytje e Kremlinit për të zhdukur kritikat për këtë temë.

Ai u akuzua më vonë për tradhti, për komentet që ai bëri në fjalimet jashtë Rusisë që kritikonin politikat e Kremlinit.

Në prill të vitit të kaluar, Kara-Murza u shpall fajtor për të gjitha akuzat dhe u dënua me 25 vjet burg.