"I dashur Tao Tao", Presidenca i përgjigjet Ballës: Meta respekton denjësisht ata me integritet, ju i vidhni

25/02/2020 - 13:43

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas deklaratave të kreut të Grupit të PS-së, Taulant Balla, i cili i quajti qëndrimet e Presidentit Meta dhe ftesën për tubim më 2 mars si “probleme të brendshme të liderishpit brenda opozitës’.

Në një postim në Facebook, Blushi shkruan se Balla është i zënë me punët e Kongresit, ndaj edhe nuk ka mundur të lexojë deklaratat e kolegeve në qeveri, të cilat u shprehën se kanë marrë miratimin e SHBA dhe BE-së për ligjin e betimit të gjyqtarëve.

POSTIMI I PLOTË

I dashur Tao Tao,

Ti je shumë i zënë me punët e Kongresit që po afron dhe s'ke patur kohë të lexosh deklaratat e shoqes Etilda dhe shoqes Spiropali, pas miratimit të ligjit anti-kushtetues të betimit të gjyqtarëve buzë Lanës, me pretendimin absurd se kanë marrë miratimin e SHBA/BE.

Ju po vazhdoni t'i keqpërdorni ambasadorët dhe të fshihni të vërtetën e grushtit të shtetit.

Si mund të thonë ambasadorët të shkelet Kushtetuta?!

Ju e shkelni e thoni na thanë ambasadat!

Si mund të thonë ambasadorët që të vidhet anëtari i Gjykatës Kushtetuese?!

Ju e vidhni dhe thoni na thanë ambasadorët!

Si mund të thonë ambasadorët falsifikoni në dobi të kapjes së shtetit, siç u kap në flagrancë shoqja Etilda?!

Ju i falsifikoni dhe thoni na thanë ambasadorët!

Presidenti Meta i ka respektuar dhe i respekton denjësisht të gjithë ambasadorët që kanë integritet dhe përfaqësojnë me dinjitet vendet dhe organizatat e tyre, si dhe vlerat e liritë demokratike.

Presidenti Meta në veprimet e tij institucionale kurrë nuk keqpërdor asnjë ambasador dhe diplomat të huaj, por i referohet vetëm Kushtetutës, si ligjit më suprem në Republikën e Shqipërisë. Ndryshimet e fundit kushtetuese janë miratuar me 140 vota sipas rekomandimeve të Komisionit të Venecias dhe mbështetjen e SHBA/BE.

Ja provat e fundit si i shpërdoroni ju me pacipësi partnerët tanë të nderuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas deklaratës së presidentit Ilir Meta sa i takon ndryshimeve kushtetuese, të cilat pohoi se nuk do t’i njohë, ka reaguar kryeministri E

Në një dalje publike të paralajmëruar, Presidenti Ilir Meta deklaroi se propozimi për ndryshimet kushtetuese, zeron përpjekjet 9 mujore p

Zëdhënësja e Komisionit Europian, Ana Pisonero i bën thirrje politikës shqiptare për miratimin dhe zbatimin e marrëveshjes së 5 qershorit

Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit u ka dërguar një mesazh të qartë ndërkombëtarëve, teksa tha se Kuvendi i Shqipërisë është s

Kryeministri Edi Rama e nisi fjalën në kuvend me thirrje ndaj deputetëve për të vendosur maskat.

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla në fjalën e tij në Kuvend u ndal tek çështja e dëmshpërblimit të ish-të përndjekurve po

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar me shpallje 4 ligjet që lidhen me paketën penitenciare të hartuar nën kujdesin e ekspertëve të caktuar

Presidenti Ilir Meta ka uruar Maqedoninë e Veriut për zgjedhjet, të cilat i konsideron të lira, demokratike dhe konkuruese.

Deputeti demokrat, Halit Valteri kërkoi rritjen e numrit të testimeve për të parandaluar përhapjen e COVID-it.

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë një video në Facebook ku tregon bukuritë e Shqipërisë, të cilët siç duken, janë mahnitëse nga malet e