Kurti kritika Macron: Evropa shumë e rëndësishme, nuk mund të drejtohet nga një person i vetëm

21/10/2019 - 14:30

“Bashkimi Evropian u formua si përgjigje ndaj fashizmit, por tani po vrapon e frikësuar përballë populizmit dhe fashizmit”. Ky është qëndrimi që Albin Kurti, fitues i zgjedhjeve në Kosovë, ka mbajtur gjatë një interviste me britaniken ‘The Guardian’, mbi vendimin e BE-së për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Kurti ka theksuar se ky vendim zvogëlon shanset për arritjen e një marrëveshjeje midis Kosovës dhe Serbisë.

Duke kritikuar presidentin e Francës, Emmanuel Macron, Kurti ka thënë:

“Nuk mund të thuash se fillimisht na duhet reforma e brendshme në BE dhe më pas procesi i zgjerimit – ato shkojnë paralelisht. Evropa është një projekt i rëndësishëm historik sa që asnjë njeri i vetëm nuk mund të jetë autori apo udhëheqësi i saj. E kemi parë se kur Jean-Claude Juncker tha se nuk do të ketë zgjerim në pesë vitet e ardhshme, situata në Ballkan u përkeqësua”, është shprehur Kurti.

Kurti ka deklaruar gjithashtu se BE dhe Ballkani janë të rëndësishme për njëra-tjetrën, dhe Parisi me Berlinin duhet ta dinë mirë këtë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partia Demokratike pas dy deklaratave për media, ku denoncoi se Ministria e Mbrotjes kishte dhënë një tender 1.5 milionë euro pa garë në

Edhe institucioni i Presidentit të Republikës ndriçohet me ngjyrat e flamurit kombëtar italian në shenjë solidariteti me Italinë qe po ka

Pas problemeve në sistemin e e-Albania, kryeministri Edi Rama shprehet se qytetarët duhet të zbatojnë masat e vendosura nga qeveria për p

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa shpërndan postimin e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, duke theks

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i kërkon presidentit serb, Aleksandër Vuçiç që të zhbllokojë kalimin e kamionëve me mallra nga Kosova

Ambasadori i BE, Luigi Soreca dhe lideri opozitar Lulzim Basha, kanë zhvilluar sot një video- konferencë, ku është diskutuar për çeljen e

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se ka dhënë pa garë tenderin 1.5 milionë euro për furnizimin me ushqime të Rezervave të Shtetit.

Edhe sot, kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook grafikun me kurbën e koronavirusit, ku Shqipëria renditet në vendet e fundit në

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka nisur sot një letër Presidentit të Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico lidhur me situatën

Ish-kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka reaguar pasi Shqipëria dërgoi 30 mjekë dhe infermierë në Itali, ku situata nga pandemia ës