Shkodra në protestë: Investimi i vetëm i Rilindjes, bandat e krimit

09/02/2019 - 12:01

Qytetarët e Shkodrës thonë se janë harruar nga qeveria dhe janë nënshtruar nga krimi i mbështetur nga Rilindja. Ata janë ngritur në protestë duke fajësuar direkt qeverinë e Edi Ramës, si shkaktare të nivelit gjithnjë në rritje të varfërisë e pasigurisë në kryeqëndrën e veriut.

Të thirrur nga opozita, qytetarët e qarkut të Shkodrës, protestojnë nëpër rrugët e qytetit për të adresuar thirrjet dhe parullat e tyre para prefekturës. Protestuesit thonë se rritja e çmimeve, mungesa e punës e kanë bërë shumë më të vështirë jetesën në Shkodër, Malsi e Madhe dhe Pukë.

"Në 6 vjet qeverisje, Rama bllokoi çdo investim për veriun e sidomos për kryeqëndren historike, Shkodrën", – deklarojnë protestuesit.

Kjo situatë, shoqëruar sipas tyre edhe me rritjen e frikëshme të krimit e bandave kriminale, po i detyron të rinjtë të ikin në emigracion. "Dy rrugë ka për të rinjtë, ose të bëhën pjesë e bandave kriminale, ose të ikin në Gjermani". Ishin këto thirrjet dhe parullat e qytetarëve protestues drejtuar qeverisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“20 shkurti, dita e ngadhenjimit të lirisë dhe dinjitetit të qytetarëve shqiptar, dita e kujtesës tonë kombëtare!!”- kështu shkruan në nj

Eksperti i ekonomisë së PD, Dorjan Teliti thotë se shtetit shqiptar i mungojnë 260 milionë dollarë për vitin 2019, po aq sa grantet e ofr

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi tha në fund të tryezës politike për Reformën Zgjedhore se në mbledhjen e sotme ka pas

Pas mbledhjes së sotme të Këshillit Politik, Damian Gjiknuri i pyetur për deklaratat e Presidencës për tubim më 2 mars, ka thënë se PD nu

Në një deklaratë për shtyp nga Kuvendi, deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi ka thënë se e mbështet Presidentin Meta në thirrj

Presidenti i Republikës, Ilir Meta me anë të një postimi në rrjetet sociale fton qytetarët që më 2 mars të dalin në bulevardin “Dëshmorët

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali dhe Presidenca janë përfshirë në replika të ashpra ditën e stome.

Pas reagimit ndaj ministrit Sandër Lleshaj, Presidenca ka reaguar edhe ndaj statusit të socialistit Ulsi Manja.

“Zoti President mos e dëgjo Ilir Metën dhe ti zoti Ilir mos e çmend Presidentin!”

Kreu i PD, Lulzim Basha ka dalë në mbështetje të punonjësve të nënstacionit të pompimit të ujit në Poçem, të cilët janë prej një jave në