Vasili: Amerika e DASH i kanë hequr vizën Edi Ramës

08/06/2019 - 18:26

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili deklaron se për SHBA-në Edi Rama përfaqëson mbështetësin e krimit të organizuar, frymëzuesin e korrupsionit të shfrenuar dhe shndërruesin e Shqipërisë në lavatriçen e pastrimit të parave.

Në një postim në “Facebook”, Vasili duke iu referuar deklaratave të fundit të kryeministrit i kujton raportin e DASH, për të cilin thotë se Amerika ka folur qartë.

POSTIMI I VASILIT

Amerika dhe Departamenti Amerikan i Shtetit ia ka hequr përfundimisht vizën Edi Ramës!!
Për SHBA-në Edi Rama përfaqëson mbështetësin e krimit të organizuar, frymëzuesin e korrupsionit të shfrenuar dhe shndërruesin e Shqipërisë në lavatriçen gjigande të pastrimit të parave.
Amerika ka folur qartë.
Amerika është një e vetme dhe ndodhet në Raportin e DASH.
Raporti i DASH është rruga e vetme për veprim e opozitës për të shpëtuar Shqipërinë nga gremina.

Raporti i DASH është themeli i objektivave të opozitës për të larguar vendin nga humnera.
Ja c’thotë DASH për Edi Ramën dhe kriminalizimin e vendit:
“Në raport thuhet se “Korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes e kufizon efektivitetin e përgjithshëm të luftës kundër narkotikëve.
Korrupsioni zyrtar, thuhet aty, është i përhapur dhe nxit një mjedis në të cilin trafikantët e drogës janë mjaft të aftë të veprojnë pa u ndëshkuar.
Raporti thotë se shkalla e lartë e papunësisë dhe sundimi i dobët i ligjit kanë krijuar një ambient ideal për grupet e krimit të organizuar që shkaktojnë problemin e kontrollit të drogës në Shqipëri.
Në pjesën e raportit për pastrimin e parave, Departamenti i Shtetit thotë se gjatë vititt 2018 qeveria e Shqipërisë nuk bëri përparim të rëndësishëm për parandalimin e pastrimit të parave dhe krimeve financiare. Si shkak për këtë, raporti e ve gishtin te korrupsioni, rritja e rrjeteve të krimit të organizuar dhe institucionet e dobëta ligjore dhe qeveritare.
Në raport thuhet se ekonomia e vendit operon në masë të madhe me cash dhe në mënyrë informale, me hyrje të konsiderueshme të parasë nga jashtë në formë të dërgesave të emigrantëve. Krimet që gjenerojnë më shumë para në Shqipëri janë trafikimi i drogës, evazioni fiskal dhe kontrabanda, sipas DASH.
Elementë të tjerë me rëndësi në këtë aspekt, sipas raportit, janë falsifikimi, kontrabanda e armëve dhe trafikimi i qenieve njerëzore.
Shqipëria, thuhet në raport, shërben si bazë operacionesh për grupet e krimit të organizuar që veprojnë në Shtetet e Bashkuara, Evropë, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut.”
Shyqyr që Amerika është kaq e qartë dhe është ajo që është dhe i vë emrin shkaktarit të vetëm të shkatërrimit të Shqipërisë dhe ky emër është Edi Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një deklarate nga selia blu, tha se Banka Botërore ka parashikuar situatë të rë

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini, nëpërmjet një video të publikuar në rrjetet e saj sociale ka uruar fëmijët për fest

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas akuzave të opozitës se ka shpenzuar 100 mijë euro nga paratë e shqiptarëve për udhëtim me charter pë

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Duncan Norman ka reaguar pas dështimit të konsensusit mes palëve politike për Reformën Zgjed

Ambasadori i BE, Luigi Soreca kërkon menjëherë një marrëveshje në Këshillin Politik.

Partia Demokratike do të dorëzojë sot kallëzim penal për shembjen e Teatrit Kombëtar, duke e cilësuar drejtësinë për këtë çështje provë p

Kreu i shtetit Ilir Meta ka pritur sot Ambasadorin e Austrisë, Christian Steiner, ndërsa i uroi suksese në misionin e tij në Shqipëri, në

Kreu i Partisë Demokratike ka zhvilluar sot një takim me përfaqësues të bizneseve të vogla në Kombinat, Tiranë.

Akademiku Artan Fuga nuk beson se Këshilli Politik do të arrijë të bëjë ndryshime rrënjësore në Reformën Zgjedhore.

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka reaguar pasi palët thyen afatin e 31 majit dhe nuk arritën marrëveshjen për Reformën Zgjedhore.