Xhaferri denoncon abuzimet në Durrës: Qyteti nuk pastrohet, ndotje e rëndë mjedisore në Vollga (VIDEO)

03/08/2019 - 13:38

Në të njëjtën ditë kur në qytetin e Durrësit nisi një aksion pastrimi me urdhër të kryebashkiakes së sapozgjedhur, Partia Demokratike dega Durrës, del me një deklaratë për mediat për të denoncuar papastërtinë e qytetit teksa ndodhemi në pikun e sezonit turistik.

Kreu i degës lokale Ferdinand Xhaferri, tha sot nga selia blu, se Durrësi nuk pastrohet, qytetarëve nuk iu shërbehet dhe vetëm abuzohet, duke e ilustruar me pamje nga rrugët kryesore të Durrësit.

Xhaferri u ndal te shëtitorja “Taulantia”,  sipas të cilit, përbën një rast shumë të rëndë të ndotjes mjedisore, pasi inertet e ngurta hidhen në det në kundërshtim të hapur me ligjin.

“Kodi Penal i Republikës së Shqipërisë në nenin 203, thekson se ndotja e ujërave të deteve me lëndë dhe substanca që prishin ekulibrin ekologjik, dënohet me burgim nga 1 deri në 5 vjet”, tha Xhaferri.

Po ashtu, ai denoncoi edhe punimet në bulevardin “Dyrrah” në mesin e sezonit turistik.

Ndërhyhet në këtë segment, duke shpenzuar përsëri 67 milionë lekë të rinj. Për këtë bulevard, janë shpenzuar në vitin 2012, 140 milionë lekë të rinj, në 2016-n është shpenzuar përsëri dhe po ndërhyhet edhe sot”.

Sipas kreut të PD-së së Durrësit, duket qartë që  ndërhyrjet bëhen për të garantuar abuzimin e radhës, dhe jo për t’i shërbyer qytetarëve; për të përfituar dhe jo për të përmirësuar jetën e qytetarëve.

Të gjitha këto, thotë Xhaferri, dëshmojnë përçmimin që ka qeverisja qendrore dhe lokale për qytetin e Durrësit.

S.L.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zyra e OSBE-së për Institucione Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (OSBE/ODIHR) dhe Prezenca e OSBE-së në Shqipëri organizuan sot, në T

Është mbajtur sot në Tiranë Konferenca Shkencore kushtuar 100-vjetorit të parlamentarizmit shqiptar.

Përmes një postimi në Facebook, ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ku kujtuar ngjarje të ndryshme të ndodhura më 21 janar ndër vite.

Kryeministri Edi Rama u nis mëngjesin e sotëm nga aeroporti ushtarak Chuguev në Ukrainë, drejt pikës së kontaktit me ata që e kundërshtoj

Kryedemokrati Lulzim Basha ka kujtuar 00-vjetorin e Kongresit të Lushnjës, një nga ngjarjet më madhore të historisë së vendit tonë në të

Në një komunikim për mediat, sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata tha se emërimi antikushtetues dhe i paligjshëm i Artur Me

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar për marrëveshjen e arritur, me ndërmjetësimin e SHBA-ve, për rivendosjen e linjës ajrore Beogra

Ambasadorja e re e Mbretërisë së Vendeve të Ulëta në vendin tonë, Guusje Korthals Altes gjatë konferencës për hetimin financiar tha se në

Presidenti i vendit Ilir Meta ka kujtuar sot 100-vjetorin e Kongresit të Lushnjës, duke e cilësuar atë një nga ngjarjet më të mëdha dhe m

E ftuar në emisionin “5 Pyetje me Babaramon” kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi u shpreh se i gjithë aksioni i opozitës në vitin 2019 nuk