Presidenti hungarez, Tamas Sulyok,  ka nënshkruar projektligjin që miraton pranimin e Suedisë në aleancën ushtarake të NATO-s, tha sot zyra e tij. Politikanët hungarezë miratuan pranimin muajin e kaluar pas muajsh vonese.

Tani ratifikimi është nënshkruar zyrtarisht. Suedia ka qenë prej 200 vitesh neutrale, duke përfshirë dy luftërat botërore dhe Luftën e Ftohtë, por ajo braktisi politikën e saj të mos-angazhimit për një siguri më të madhe pas pushtimit rus të Ukrainës.

Hungaria ka qenë një nga pengesat për pranimin e Suedisë, por ajo u përball me presionin nga aleatët e NATO-s për të shkuar në një linjë me ta. Vendimi për të miratuar pranimin erdhi pas një vizite të kryeministrit suedez Ulf Kristersson gjatë së cilës të dy vendet nënshkruan një marrëveshje armësh.