Ministria e shëndetësisë e Gazës thotë se të paktën 20 njerëz u vranë dhe 155 u plagosën nga bombardimet izraelite teksa prisnin ndihmë të enjten, pasi palestinezët e dëshpëruar përballen gjithnjë e më shumë me dhunë vdekjeprurëse në kërkimin e tyre për ushqim.

Ministria e shëndetësisë e Gazës thotë se të paktën 20 njerëz u vranë dhe 155 u plagosën nga bombardimet izraelite teksa prisnin ndihmë të enjten, pasi palestinezët e dëshpëruar përballen gjithnjë e më shumë me dhunë vdekjeprurëse në kërkimin e tyre për ushqim. Ushtria izraelite ka mohuar se qëndron pas sulmit dhe ka thënë se është duke e vlerësuar incidentin. Numri i të vdekurve pritet të rritet pasi viktimat janë ende duke u transferuar në spital, sipas Mohammad Ghrab, një mjek në njësinë e urgjencës në Spitalin Al Shifa. Më herët, një dëshmitar në vendngjarje tha se dhjetëra njerëz kishin vdekur.

Nga pamjet shihen trupa të shumtë me lëndime traumatike si dhe pellgje gjaku në një rrugë të shpërndarë me rrënoja dhe pluhur. Ministria e shëndetësisë tha se incidenti ishte “një rezultat i forcave okupuese izraelite që synonin një grumbullim qytetarësh që prisnin ndihmë humanitare për të kënaqur etjen e tyre në rrethrrotullimin e Kuvajtit në Gaza”.

“Ekipet mjekësore nuk janë në gjendje të merren me fluksin dhe llojin e lëndimeve që arrijnë në spitalet në veri të Gazës për shkak të aftësive të dobëta mjekësore dhe njerëzore”, tha ministria.

Sulmi ndodhi në një sfond urie ekstreme dhe varfërie në enklavën e rrethuar për shkak të kufizimeve të ashpra të Izraelit për ndihmën që hyn në Gaza, ku më shumë se gjysmë milioni njerëz janë në prag të urisë, sipas agjencive të OKB-së. Rrethrrotullimi i Kuvajtit në qytetin e Gazës është bërë i njohur si një zonë ku kamionët e ndihmave shpërndajnë ushqim, duke tërhequr turma njerëzish të dëshpëruar për furnizime. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) mohuan se ishin përgjegjës për sulmin, në një deklaratë të shkurtër për CNN.

“Raportet se IDF-ja sulmoi dhjetëra banorë të Gazës në një pikë të shpërndarjes së ndihmave janë të rreme”, thuhet në deklaratë.

Dëshmitarët okularë thanë se zona u godit nga ajo që ata thanë se dukej si zjarr tankesh apo artilerie. Zëdhënësi i Mbrojtjes Civile të Gazës, Mahmoud Basal, akuzoi Izraelin se qëndron pas sulmit në një deklaratë të enjten vonë.

“Forcat okupuese izraelite janë ende duke praktikuar politikën e vrasjes së qytetarëve të pafajshëm në pritje të ndihmës si rezultat i urisë që ndodhi në Rripin verior të Gazës”, tha Basal në një deklaratë.

Izraeli ka  kufizuar prej muajsh fluksin e ndihmave  në Gaza, megjithatë, disa kamionë janë lejuar në pjesën veriore të rripit ku uria është më e mprehtë. Mes një kolapsi të autoritetit publik në Gaza, mbërritja e kamionëve me ndihma ka ndezur kaos dhe çrregullim që shpesh i lë mijëra të rrezikuar nga dëmtimi gjatë shpërndarjes.