Opozita proteston për të pestën herë para bashkisë së Tiranës, duke kërkuar largimin e krybashkiakut  Erion Veliaj, pas arrestimit të zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve për skandalin “5D”.

Protestuesit edhe këtë herë kanë hedhur molotov në drejtim të godinës së bashkisë, duke rrezikuar edhe jetën efektivëve të policisë.

Pavarësisht se në Policinë e Shtetit lejen për protestë e kërkon Aleanca për Mbrotjen e Teatrit, protesta organizohet nga PD e drejtuar nga Berisha dhe Partia e Lirisë.