Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Turqinë më 12 shkurt për t’u takuar me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan , njoftoi një zyrtar turk, sipas Reuters.

Presidenti turk do të vizitojë edhe Egjiptin më 14 shkurt, raporton Bloomberg, duke cituar zyrtarë turq. Kjo do të jetë vizita e tij e parë në Egjipt që nga viti 2013.

Takimi midis Erdoganit dhe presidentit egjiptian Abdel Fattah al-Sisi pritet të diskutojë ndihmën humanitare për palestinezët në Gaza dhe hapat për t’i dhënë fund luftës, thanë zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti, sepse vizita nuk është bërë ende. .

Rritja e tregtisë dhe përcaktimi i kufijve të juridiksionit detar në Mesdheun Lindor janë gjithashtu në axhendë, thanë zyrtarët.

Një hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve dypalëshe u bë vitin e kaluar në korrik, kur ministritë e jashtme të dy vendeve njoftuan se marrëdhëniet diplomatike u ngritën sërish në nivel ambasador.