Trupat ukrainase kanë rimarrë më shumë territor në rajonet e aneksuara ilegalisht nga Rusia, me forcat e Kievit që përparojnë pranë qytetit jugor të Khersonit dhe konsolidojnë fitimet në lindje.

Në lindje, forcat ukrainase u futën në rajonin e Luhanskut të kontrolluar nga Rusia.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se “ka vendbanime të reja të çliruara në disa rajone”.

Duke folur gjatë fjalimit të tij të natës, Presidenti Zelensky tha se “luftimet e ashpra vazhdojnë në shumë zona”, por ai nuk dha detaje. Përparimi i kundërsulmeve të Ukrainës është ruajtur nga afër dhe mediat janë mbajtur kryesisht larg vijave të frontit.

Por në jug, Vladimir Saldo, udhëheqësi i instaluar nga Rusia në rajonin Kherson, pranoi se forcat ukrainase kishin depërtuar pranë Dudchany, një qytet në lumin Dnipro rreth 30 km në jug të vijës së mëparshme të frontit. Lumi quhet Dnieper nga rusët.

“Ka vendbanime që janë të pushtuara nga forcat ukrainase,” tha Saldo. Disa raporte ruse thonë se ukrainasit kanë marrë tani Dudchany.

Një zëdhënës i ministrisë ruse të mbrojtjes, Igor Konashenkov, tha se tanket ukrainase “numerikisht superiore” kishin “ngrënë një pykë të thellë” në jug të Zolota Balka, një fshat që shënonte vijën e mëparshme të frontit në Dnipro. Ai pretendoi se rusët kishin vrarë rreth 130 trupa ukrainase në ato luftime.

Sipas Saldos, dy batalione ukrainase u përpoqën të arrinin në hidrocentralin Kakhovka, rreth 70 km në lindje të Khersonit. Termocentrali është në qytetin port të Nova Kakhovka.

Përparimi ukrainas po synon linjat e furnizimit për më shumë se 25,000 trupa ruse në bregun perëndimor të Dnipro, raporton agjencia e lajmeve Reuters.