842 raste të reja me COVID-19 në Greqi, regjistrohen 21 viktima

26/01/2021 - 17:26

Greqia ka njoftuar rritje të numrit të rasteve të reja me koronavirus. Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 842 persona të infektuar, nga të cilët 13 u identifikuan pas kontrolleve në pikat kufitare në hyrje të vendit.

Nga të dhënat, numri i përgjithshëm i rasteve është 153226, nga të cilat 52.1% janë burra. Ndërkaq, në 24 orët e fundit, 21 qytetarë nuk kanë mundur ta fitojnë betejën me virusin, duke e çuar në 5692 numrin e viktimave që nga fillimi i pandemisë.

Mosha mesatare e qytetarëve që kanë vdekur është 79 vjeç dhe 95.4% kishin sëmundje shoqëruese.

Autoritetet shëndetësore njoftojnë se 283 persona po trajtohen me intubim në spitale. Mosha e tyre mesatare është 68 vjeç.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia ka regjistruar në 24 orët e fundit 1,165 raste pozitive me koronavirus, shifër kjo më e ulët krahasuar me ditët e mëparshme.

Komiteti Kombëtar i Vaksinimit në Greqi, ka miratuar vaksinën Astrazeneca për qytetarët mbi moshën 65 vjeç.

Tërmeti i fortë që pak ditë më parë tronditi Greqinë, me epiqendër pranë qytetit të Larisa, ka shkaktuar viktimën e parë.

Në Prishtinë dhe Beograd Lajçak u përpoq të rinisë dialogun.

Vazhdojnë lëkundjet e tokës në zonën e Elassona, Tyrnavos dhe qytetin e Larissa në Greqi.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev i ka ofruar opozitës pjesëmarrje në qeveri për të çuar përpara reformat, në veçanti depar

I dërguari special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të imponojnë zgj

Dy të rinj shqiptarë kanë humbur jetën pas një përplasje me armë në orët e para të mëngjesit të kësaj të premteje në rrugën Makedonska-Ko

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik, EODY konfirmoi sot  se rastet e reja  laboratorike të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 843 raste të tjera me COVID-19 dhe 11 viktima.