Dhunohet gazetari serb që hetoi vrasjen e Ivanoviç

10/07/2018 - 21:07

   Dhunohet brutalisht gazetari serb Stefan Cvetkoviç, i cili ishte pjesë e një grupi investigativ që po hetonte vrasjen e mistershme të liderit të serbëve të Kosovës Oliver Ivanoviç.

Gazetari u godit me sende të forta mbrëmjen e së hënës në Beograd. Policia serbe njoftoi se ka arrestuar një 39-vjeçar, i dyshuar si agresori i mundshëm i Cvetkoviçit.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari denoncoi dhunën. “Mua mund të më vrisni, por të vërtetën jo”, shkruan Cvetkoviç në Facebook.

Stefan Cvetkoviç ka dëshmuar në organet hetimore në Kosovës për vrasjen e Oliver Ivanoviçit, çka e ka bërë atë shënjestër të organizatorëve të eliminimit politik të muajit janar në Mitrovicë.

Ky nuk është sulmi i vetëm ndaj gazetarit serb. Cvetkoviç u rrëmbye nga persona të paidentifikuar disa javë më parë. Fillimisht u mendua për eliminim të tij, por pas disa ditësh gazetari u gjet shëndoshë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave përveç deputetëve të mazhorancës votuan edh

Pas votes ne Parlamentin e Maqedonise per ndryshimet kushtetuese vjen reagimi i NATO-s.

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese.

Pas tre ditëve debat, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të Maqedonisë, sot pritet të hidhen në votim në seancën e Kuvendit, që nis në

Në Greqi vazhdojnë tensionet pas largimit nga qeveria të ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias.

Zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Oana Lungesku pas fillimit të negociatave inkuadruese të Maqedonisë në Aleancë, deklar

Kreu i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski thotë për Deutsche Wellen se partia e tij nuk do ta mbështesë marrëveshjen historike për e

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë sot dorëheqjen pas sulmeve që aleati i djathtë në qeveri, Panos Kammenos, nuk i ka ndalur

“Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran.