Digjet kampi i refugjatëve në Greqi, ka viktima

29/09/2019 - 21:17

Disa refugjatë në Greqi i kanë vënë flakën kampit, duke shkaktuar kështu dy viktima, nënë e bijë dhe të plagosur, mes tyre edhe fëmijë. Ata ishin strehuar në Lesbos, ndërsa këtë pasdite janë përleshur me policinë.

Spas “Protothem”, pas zjarrit kanë ndërhyrë menjëherë zjarrfikësit, të cilët e kishin të vështirë të arrinin në vend, si për shkak të reagimeve nga refugjatët dhe emigrantët por edhe nga përhapja e madhe e flakëve.

E gjitha filloi pasi refugjatët dhe emigrantët u rebeluan dhe u përleshën me policinë, duke vendosur zjarre brenda dhe jashtë kampit e duke kërkuar që të largoheshin.

Tymi i duket se ka shkaktuar probleme me frymëmarrjen, çka ka bërë që një numër i madhe i refugjatëve të përfundojnë në spital.

Në vend, mbërritën forca të shumta policie dhe drejtori i kampit, për mbledhjen informacione për të zbuluar saktësisht se çfarë ka ndodhur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, i ka vlerësuar si gënjeshtra pretendimet e mediave se Serbia ka pezulluar fushatën p

Ambasadori i BE, Samuel Zhbogar në Maqedoninë e Veriut ka kërkuar nga palët politike që të vendosin momentin e duhur për zgjedhjet.

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 974 teste të realizuara në Maqedoninë e Veriut, 101 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Mali i Zi shpalli ditën e sotme fundin e pandemisë së COVID-19. Ku vendim erdhi me rekomandim të Institutit për Shëndetin Publik.

Kryeministri teknik i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski është testuar për Covid-19 ku ka rezultuar negativ.

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, deklaroi sot në konferencë për shtyp për mbajtjen e zgjedhjeve dhe situatën e krijuar pas përhapjes së kor

Ka shkuar në 177 numri i viktimave bilanci i Greqisë sa i përket koronavirusit.

Deputeti shqiptar, njëherësh nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri njoftoi sot në profilin e tij në Facebook se ai, gruaja e tij dhe vajz

Numri i shtuar i të infektuarve dhe të vdekurve nga koronavirusi është shkaku kryesor për gjendjen e jashtëzakonshme që shpalli president

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.